Thursday، 18 April 2024 | پنجشنبه، 30 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد تأکید کرد تصور اینکه برجام پس از خروج آمریکا در سال ۲۰۱۸ و تلاش های این کشور برای نابودی آن، تنها ظرف چند روز یا چند هفته احیا خواهد شد، «ساده لوحانه» است.

«واسیلی نبنزیا» نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در نشست شورای امنیت برای بررسی گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد درباره روند اجرای قطعنامه 2231 و برجام تأکید کرد با توجه به آسیب هایی که آمریکا به برجام وارد کرده است، تصور احیای این توافق ظرف تنها چند روز یا چند هفته، ساده لوحانه است.

واسیلی نبنزیا در ابتدای اظهارات خود درباره گزارش اخیر آنتونیو گوترش گفت: گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد نشان می دهد که ایران اقدامی در نقض بند دوم پیوست B قطعنامه 2231 صورت نداده است و همچنین هیچ گونه شواهدی دال بر اینکه ایران بند چهارم پیوست B را نقض و اقدام به صادرات قطعات مرتبط با موشک های بالستیک کرده باشد، به دست دبیرکل سازمان ملل متحد نرسیده است. من می خواهم در اینجا تأکید کنم که اینها یافته های دبیرکل سازمان ملل متحد هستند و نه فدراسیون روسیه.

وی ادامه داد: ما در نامه خود درباره ادعاهای چندین کشور غربی [علیه ایران] تأکید کردیم که ادعاهای آنها درباره برنامه موشک های بالستیک ایران هیچ پایه و اساسی ندارد و هیچ گونه اسنادی در رابطه با اتهامات آنها علیه ایران ارائه نشده است. گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد این را تأیید می کند.

این دیپلمات بلندپایه روس خاطرنشان کرد: بسیار عجیب و غیرقابل قبول است که ایالات متحده به عنوان کشوری که قطعنامه 2231 را نقض کرده و همچنان به این کار ادامه می دهد، چنین اتهاماتی را علیه ایران مطرح می کند.

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد درباره شانس احیای برجام نیز اظهار داشت: ساده لوحانه است که تصور کنیم جسم نیمه جانی که پس از خروج ایالات از برجام در سال 2018 و تلاش های این کشور برای تخریب این توافق برجای مانده است را می توان به صورت جادویی ظرف چند روز یا چند هفته احیا کرد. ما باید واقع بین باشیم. احیای برجام مستلزم صبر، پشتکار و عزم سیاسی همه طرف هاست.

وی یادآور شد: ایران به عنوان یک کشور مستقل کاملاً حق دارد که نگران منافع خود باشد. لازم نیست که کشورها یکدیگر را دوست داشته باشند، اما باید به یکدیگر احترام بگذارند.طرف های برجام باید به تعهدات خود مبنی بر عادی سازی روابط تجاری با ایران عمل کنند.

این مقام ارشد روس در ادامه اظهار داشت: ما اخیراً شنیده ایم که برخی می خواهند محدودیت های هسته ای ایران را تمدید کنند و از سوی دیگر تحریم های یکجانبه مرتبط با تسلیحات متعارف را حفظ کنند. آنها حتی از بازبینی برجام و گنجاندن جنبه های دیگری مانند امنیت منطقه ای در این توافق سخن می گویند.

وی اضافه کرد: من می خواهم یادآوری کنم که هدف قطعنامه 2231 هرگز بازدارندگی علیه تهران نبوده است، بلکه هدفش عادی سازی همکاری های اقتصادی و علمی با جمهوری اسلامی ایران از جمله در خصوص برنامه هسته ای این کشور بوده است./ منبع : تسنیم

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان