Sunday، 14 April 2024 | یکشنبه، 26 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : معاون نماینده دائم چین در سازمان ملل متحد با اشاره به اینکه خروج آمریکا از برجام باعث تشدید بی اعتمادی میان واشنگتن و تهران شده است، تأکید کرد که خواسته ایران مبنی بر تضمین گرفتن از آمریکا برای عدم خروج دوباره از برجام کاملاً قابل درک است.

«گِنگ شوانگ» معاون نماینده دائم جمهوری خلق چین در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در نشست شورای امنیت برای بررسی گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد درباره روند اجرای برجام و قطعنامه 2231 تأکید کرد که آمریکا با خروج از برجام باعث تشدید بی اعتمادی شده و اکنون باید که نگرانی های ایران را برطرف کند.

این دیپلمات ارشد چینی در ابتدای اظهارات خود گفت: ایالات متحده برخلاف مصالح جامعه جهانی از برجام خارج شد و همچنان به سیاست فشار حداکثری علیه ایران ادامه می دهد که این مسئله ریشه اصلی مشکلات کنونی پیرامون موضوع هسته ای ایران است.

وی افزود: ایالات متحده باید بدون هیچ پیش شرطی به برجام بازگردد و پس از آن ایران نیز باید به اجرای کامل برجام بازگردد. تاکنون پیشرفت های خوبی در مذاکرات احیای برجام حاصل شده است، اما هنوز راه زیادی باقی مانده است.

معاون نماینده دائم چین در سازمان ملل متحد تصریح کرد: ما امیدواریم که همه طرف ها هرچه زودتر تصمیمات سیاسی لازم را اتخاذ کنند و انعطاف پذیری بیشتر برای دستیابی به این هدف [احیای برجام] از خود نشان دهند.

وی یادآور شد: ایالات متحده بارها اعلام کرده است که به چندجانبه گرایی بازگشته است، اما این کشور باید تلاش بیشتری برای حصول توافق انجام دهد. این یک آزمون واقعی برای آمریکاست که مشخص می کند آیا این کشور واقعاً به چندجانبه گرایی بازگشته است یا نه.

این مقام ارشد چینی تأکید کرد: خروج ایالات متحده از برجام باعث تشدید بی اعتمادی میان این کشور و ایران شده است. ایران از آمریکا می خواهد که تضمین بدهد که بار دیگر از برجام خارج نخواهد شد. این درخواست کاملاً قابل درک است و باید به این نگرانی پاسخ داده شود.

وی در پایان گفت: جامعه جهانی بارها از ایالات متحده خواسته است که تحریم های خود علیه ایران را بردارد و دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در گزارش اخیر خود بر ضرورت لغو تحریم های ایالات متحده علیه ایران تأکید کرده است. ما امیدواریم که آمریکا به این خواسته ها توجه کند./ منبع : تسنیم

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان