Sunday، 14 April 2024 | یکشنبه، 26 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: گمرک مکلف شد ظرف یک ماه پس از ابلاغ طرح «توسعه و مانع زدایی از صنعت برق» به عنوان قانون، کلیه تجهیزات نیروگاهی را ترخیص کند.

پرویز محمدنژاد در تشریح طرح «توسعه و مانع زدایی از صنعت برق» اظهار داشت: در ماده 10 این طرح سازمان برنامه و بودجه را مکلف کردیم که در لوایح بودجه سنواتی ردیف مشخصی را تحت عنوان تعهدات دولت بابت تفاوت قیمت های تمام شده و تکلیفی فروش برق در نظر بگیرد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس  گفت: بخش خصوصی به عنوان مثال برق را با کیلوواتی 300 تومان تولید می کند اما به میزان 80 تومان از آن خریده می شود که این تفاوت قیمت را باید دولت پرداخت کند و یکی از مشکلات بخش خصوصی این است که دولت مابه تفاوت را به وزارت نیرو و وزارت نیرو نیز آن را به بخش خصوصی پرداخت نکرده است.

رئیس کمیته نیرو کمیسیون انرژی مجلس عنوان کرد: در ماده 10 طرح «توسعه و مانع زدایی از صنعت برق» سازمان برنامه و بودجه را مکلف به اختصاص ردیف بودجه مشخص کردیم تا بخش خصوصی رغبت به ادامه تولیدات داشته باشد و این امر سبب افزایش تولید برق نیز می شود.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی بیش از 3 هزار میلیارد تومان از وزارت نیرو طلب دارد و هیچ آینده روشنی نیز برای تعیین تکلیف این طلب وجود ندارد افزود: در ماده دیگری از طرح مذکور بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی را مکلف کردیم تا صورت وضعیت های تأیید شده طرح های نیروگاهی گشایش شده قبلی از محل تسهیلات صندوق توسعه ملی توسط شبکه بانکی را در اولویت قرار دهد.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس با اشاره به ماده 13 طرح « توسعه و مانع زدایی از صنعت برق» تصریح کرد: بسیاری از تجهیزات نیروگاهی که مجوز ورود داشتند به دلیل مشکلات گمرکی ماه ها در گمرک باقی ماند و به فرآیند تولید برق نرسید که البته این اتفاق در مورد نهاده های دامی نیز اتفاق افتاد.

محمدنژاد با بیان اینکه گمرک شفافیت مناسبی به جهت تنوع در دستورالعمل ها ندارد گفت: دستورالعمل های متنوع سازمانی و تشکیلاتی در موضوعات مختلف تحت عنوان دستورالعمل های خلق الساعه وجود دارد که موانع زیادی را در گمرک ایجاد می کند لذا در ماده 13 طرح مذکور گمرک را موظف کردیم ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ این طرح به عنوان قانون، کلیه تجهیزات صنعت برق را از ترخیص کند.

نماینده مردم لنگرود در مجلس درباره اقدامات انجام شده در جهت ممانعت از واردات برنج در فصل برداشت عنوان کرد: طبق قانون 3 ماه قبل و بعد از برداشت برنج، دولت حق واردات برنج را ندارد و نباید مجوز وادرات را برای هیچ کس صادر کند؛ مجلس و نمایندگان نیز با جدیت از این قانون این حمایت می کنند.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در بحث صادرات برنج نیز فعالیت هایی انجام می شود اما در حد بسیار محدود و کوچک است و به عقیده بنده باید این حوزه را گسترش دهیم ابراز داشت: باید صادرات برنج گیلان را که یکی از مرغوب ترین برنج ها و ارگانیک نیز هست افزایش دهیم.

نماینده مردم لنگرود در مجلس با اشاره به اینکه چای استان گیلان یکی از بی نظیرترین چای های دنیا از لحاظ کیفیت، عطر، طعم، سلامت بوده و همچنین ارگانیک و با نگاه بهداشتی تولید می شود افزود: چای و برنج گیلان با دارا بودن از کیفیت مرغوب می توانند در دنیا جای خوبی برای خود باز کنند.

محمدنژاد خاطرنشان کرد: اتحادیه اوراسیا بازار بسیار خوبی است اما متأسفانه تاکنون نتوانستیم از این بازار بهره گیری لازم را داشته باشیم البته تلاش هایی برای ورود به این بازار در حال انجام است چراکه این بازار گردش مالی تقریباً 300 میلیارد دلاری دارد و سهم ما در این بازار بسیار پایین است.

 وی اظهار داشت: بنده در جلسات استانی در کارگروه بخش خصوصی و دولت این موضوع را مطرح کردم که باید بستر لازم برای فعالیت بخش خصوصی فراهم شود همچنین نگاه مجمع نمایندگان گیلان نیز بر افزایش صادرات محصولات کشاورزی به ویژه چای و برنج است اما تصمیمات نهایی در این زمینه هنوز اتخاذ نشده است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان