Monday، 15 April 2024 | دوشنبه، 27 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تأکید بر جدیت در رعایت پروتکل های بهداشتی جهت عبور از پیک پنجم کرونا، گفت: تمام بیمارستان های دولتی، خصوصی و مراکز سرپایی استان مملو از بیماران کرونایی است وظرفیت بیمارستان ها پرشده است

ارسلان سالاری با اشاره به سیر صعودی بیماری کرونا در استان، اظهار کرد: بالغ بر دو هزار بیمار در سطح بیمارستان ها بستری هستند و روزانه ۶۰۰ بیمار در بیمارستان ها و مراکز سرپایی بستری و یا خدمات دارویی دریافت می کنند.

وی با بیان اینکه علاوه بر بیمارستان ها و مراکز سرپایی، تعداد زیادی از بیماران در مراکز ۱۶ و ۲۴ساعته بهداشتی مراجعه می کنند، افزود: بسیاری از بخش های بیمارستان های دولتی و خصوصی گیلان مملو از بیماران کرونایی بوده، چرا که شدت و قدرت بیماری کنونی بیشتر از پیک های قبلی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان بر ضرورت جدی گرفتن رعایت شیوه نامه های بهداشتی تأکید کرد و گفت: برای عبور از پیک و کاهش بستری و فوتی ها، مردم باید بیشتر در خانه بمانند و با جدیت بیشتری پروتکل های بهداشتی را به ویژه در ایام سوگواری محرم رعایت کنند تا ما شاهد افزایش بار بیماری نباشیم.

دبیر ستاد کرونا گیلان با بیان اینکه از ابتدای شیوع کرونا تاکنون تعداد تخت های درمانی و تجهیزات موردنیاز در استان با شتاب بیشتری در حال افزایش است، تصریح کرد: طی هفته های اخیر پنج دستگاه اکسیژن ساز و مخزن اکسیژن وارد بیمارستان های استان و علاوه بر آن سالن ۱۲۰ تخته اورژانس پشتیبان نیز مهیا برای انتقال بیماران شده است.

 سالاری با اذعان به اینکه از همه ظرفیت های استان جهت بستری و مداوای بیماران استفاده می کنیم، خاطرنشان کرد: اگر مردم به نحو کنونی که ما شاهد آن هستیم شیوه نامه های بهداشتی را رعایت نکنند به گونه ای که تالارها باز، دورهمی ها تداوم و تجمعات در محیط های سربسته انجام شود، شاید در هفته های آینده ظرفیت های ما کاملاً تکمیل و امکان ارائه سرویس دهی به مردم نیز ممکن نباشد.

وی همچنین به کاهش مساعدت های خیران و نیکوکاران حوزه سلامت در گیلان اشاره کرد و گفت: در اسفند ۹۸ بسیاری از خیرین، جهادی ها، شرکت های همکار و بسیاری از سازمان ها به کمک مدافعان سلامت آمدند اما امروزه حضور خیران کمرنگ شده در حالی که حساسیت و رعایت پروتکل ها از سوی مردم بسیار کاهش یافته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین به گزارشی در خصوص اجرای سند ملی واکسیناسیون کرونا در گیلان اشاره کرد و گفت: تاکنون ۶۸۰ هزار دوز واکسن در گیلان تزریق شده که حدود ۳۰ درصد افراد بالای ۱۸ سال و ۷۰ درصد افراد بالای ۵۰ سال در استان را شامل می شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان