Monday، 15 April 2024 | دوشنبه، 27 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : مدیرامور زراعت جهاد کشاورزی گیلان گفت: پرورش راتون و کشت دیگر محصولات کشاورزی تاثیر بسزایی در ارتقای درآمد برنجکاران دارد.

ابراهیم اکبرزاده در گفت و گو با ایسنا گفت: تاکنون دروی خوشه های طلایی برنج در بیش از ۹۵ درصد از شالیزارهای استان انجام شده است و فقط شهرستان های جنوبی استان بخشی از محصول را از شالیزارها برداشت نکرده اند.

وی با اشاره به اینکه گیلان ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد، افزود: با توجه به شرایط مساعد آب و هوایی برداشت در گیلان نسبت به سال های قبل سرعت بیشتری دارد و تا کنون ۱۷۰ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان به صورت مکانیزه برداشت شده اند.

اکبرزاده با بیان اینکه افزایش درآمد کشاورزان از اولویت های کاری سازمان جهاد کشاورزی است، ادامه داد: کشت دوم و همچنین پرورش راتون موجب راتقای درآمد برنجکاران روستاییان می شود و ما برای گسترش این امر به شالیکاران توصیه کرده ایم برای کشت محصولات کشاورزی در شالیزارهایشان فعالیت کنند.

وی همچنین با اشاره به آغاز کشت دوم در شهرستان های غربی گیلان گفت: کشاورزانی که رقم هاشمی برداشت کرده اند از شرایط مناسب آب و هوایی استفاده کنند و با آبگیری و استفاده از سموم پتاس و اوره مزارع را برای تولید راتون آماده کنند.

مدیر امور زراعت جهاد کشاورزی گیلان از کشاورزان خواست از سوزاندن کاه و کلش خودداری کنند و شهرستان های جنوبی گیلان نیز امسال بیش از سال گذشته اراضی شان را برای کشت دانه های روغنی کلزا آماده کنند.

وی تصریح کرد: هرساله به طور میانگین یک میلیون و ۱۱۰ هزار تن شلتوک از شالیزارهای استان برداشت می شود، که از این میزان بیش از ۷۵۰ هزار تن برنج سفید استحصال می شود و میزان تولید امسال برنج پس از برداشت نهایی برنج اطلاع رسانی خواهد شد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان