Sunday، 14 April 2024 | یکشنبه، 26 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان با اشاره به اطفاء بیش از 90 درصد محدوده آتش سوزی در تالاب انزلی، عمدی بودن حادثه حریق را امری محرز خواند و بر ضرورت مقابله جدی با خاطیان و پیشگیری از تحقق سوء نیت ها و نیز برخورد قانونی با هرگونه سهل انگاری از سوی هر مسئولی تأکید کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر ارسلان زارع ظهر امروز (سه شنبه) در جلسه ستاد پیشگیری؛ هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران گیلان به تلاش های صورت گرفته برای اطفای حریق از ابتدای وقوع حادثه اشاره و اظهار کرد: بیش از ۹۰ درصد محدوده آتش سوزی اطفا شده و متناسب با شرایط باید دقت شود تا هرچه سریعتر روند اطفا به اتمام برسد.

وی خاطرنشان کرد: باتوجه به موقعیت تالاب، امکان استفاده از خودروهای آتش نشانی وجود نداشت و ناگزیر به استفاده از بالگرد بودیم.

وی از عمدی بودن حادثه حریق در تالاب انزلی با بررسی دقیق دستگاه های امنیتی، انتظامی و قضایی و دستگیری دو نفر و اعتراف آنان اشاره و خاطرنشان کرد: سوء نیت افراد برای تصرف اراضی خشک شده پس از آتش سوزی کاملاً محرز است.

دکتر زارع بر لزوم اهتمام بیشتر و استفاده از نیروهای خدمات رسان دستگاه های اجرایی، امنیتی، انتظامی، قضایی، بسیج، هلال احمر و سمن ها برای اطفای کامل حریق تأکید کرد و افزود: با هر فرد مجرمی که قصد تعدی به تالاب را داشته باشد باید برخورد جدی شود.

استاندار گیلان تالاب انزلی را یکی از تالاب های بین المللی مهم با برخورداری از گونه های مختلف گیاهی و جانوری و از میراث ارزشمند کشور دانست و با تأکید بر حفاظت جدی از آنها افزود: کمیته مدیریت احیای تالاب انزلی از سال ۹۸ با جدیت بیشتر طرح احیاء این تالاب را به کارگروه ملی پیشنهاد داد که مصوب شد در یک دوره هفت ساله انجام گردد که امیدواریم با تأمین منابع شاهد اجرای طرح ها و افزایش سطح آب و احیاء کامل آن باشیم.

نماینده عالی دولت در گیلان بر رصد مستمر نیروهای محیط زیست و منابع طبیعی برای جلوگیری از چنین اقداماتی و بررسی دقیق نقشه ها برای پیشگیری از تحقق سوء نیت ها تأکید کرد.

وی به مدیرکل بازرسی و امور حقوقی استانداری دستور داد تا با همکاری اعضای شورای تأمین ضمن ورود جدی میدانی به موضوع و بررسی دقیق، با هرگونه سهل انگاری از سوی هر مسئولی برخورد قانونی شود.

وی با اشاره به اینکه حوادثی از این قبیل در مناطق جنگلی استان با همراهی ماشین آلات شهرداری ها، دهیاری ها، بسیج، هلال احمر در کمترین زمان مهار می شود بر لزوم حضور فعالانه محیط بانان و پرسنل محیط زیست و پیش بینی ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز برای مهار چنین حوادثی در حاشیه تالاب انزلی با اولویت اختصاص منابع اعتباری تأکید کرد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان