Monday، 15 April 2024 | دوشنبه، 27 فروردین 1403
1 2

گیلانیان به گزارش تسنیم : دادستان عمومی و انقلاب بندرانزلی حریق در تالاب انزلی را عمدی و با هدف گسترش تصرف اراضی خواند و گفت: ۲ نفر از عوامل آتش سوزی دستگیر شدند.

اکبر سبحانی ظهر امروز در جلسه ستاد بحران در فرمانداری انزلی درباره حریق در تالاب انزلی اظهار داشت: باید برای جلوگیری از وقوع این گونه حوادث تصمیمات دوراندیشانه ای اتخاذ شود که در آینده شاهد وقوع این اتفاقات نباشیم.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بندرانزلی با بیان اینکه نیروی انتظامی شهرستان بندرانزلی 2 نفر را به جرم ایجاد حریق عمدی در تالاب شب گذشته دستگیر کردند عنوان کرد: این دو نفر اکنون تحت نظر هستند تا اقدامات قانونی در مورد آن ها انجام شود.

وی با اشاره به اینکه منشأ حریق های عمدی روزها و سال های اخیر در تالاب انزلی عوامل انسانی است چرا که در آن محدوده تیر برق یا منزل مسکونی وجود ندارد گفت: سودجویان که زمین آن ها در مجاورت تالاب است این نیزارها را آتش می زنند تا تصرفات خود را به سمت تالاب افزایش دهند.

سبحانی با تصریح به اینکه اعمال جزای نقدی و جرم درجه6 برای آتش افروزانی که سرمایه های ملی را به آتش می کشند کافی نیست افزود: با توجه به اینکه تالاب انزلی چهره بین المللی دارد باید مانند فرزند خود از آن محافظت کنیم لذا این مشکل باید اساسی برطرف شود.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بندرانزلی گفت: سودجویان به عمد اقدام به آتش افروزی و اعلام می کنند سوزاندن خار و خاشاک سبب گسترش حریق شده است که این ادعا بسیار کودکانه است و اقدام عامدانه آن ها سبب نابودی سرمایه های ملی شده است.

وی با تأکید بر اینکه شهرستان بندرانزلی با تالاب آن شناخته شده است تصریح کرد: چرا باید این گونه تالاب را در معرض خطر قرار دهیم و موجب از بین رفتن آن شویم؛ شرکت سهامی آب منطقه ای باید نیروهای خود را به کار بگیرد و حدود اراضی متصرفه را مشخص کند.

همچنین معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان نیز در این زمینه با اشاره به آغاز تلاش ها برای اطفای حریق تالاب انزلی در نخستین لحظات آغاز حادثه اظهار داشت: با توجه به اینکه آتش سوزی در نیزار بوده است و امکان تردد ماشین های آتش نشانی برای اطفای حریق وجود نداشت عملیات اطفا توسط بالگرد در حال انجام است.

عباس صابر با بیان اینکه "در جلسه امروز مدیریت بحران، روند اقدامات بررسی و فرآیندهای عاجل مورد نیاز از سوی دستگاه ها به آنان تکلیف شد"، عنوان کرد: دستگاه های خدمات رسانی در آماده باش کامل و مشغول فعالیت برای اطفای کامل هستند.

وی با ابراز اینکه بیش از 100 آتش نشان از شهرستان های همجوار بندرانزلی برای مهار آتش در تلاش هستند اضافه کرد: با توجه به گسترده بودن سطح آتش سوزی در این منطقه تلاش ما این است که مسیری برای تردد خودروهای آتش نشانی نیز ایجاد شود.

صابر با اعلام اینکه "روند اطفای حریق اکنون صرفاً با بالگرد امکان پذیر است و تلاش داریم در سریع ترین زمان ممکن روند اطفای کامل حریق به اتمام برسد" تصریح کرد: پس از مهار کامل آتش سوزی، خسارت وارده برآورد و اطلاع رسانی می شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان نیز در گفت وگو با خبرنگار تسنیم از آخرین وضعیت مهار آتش در تالاب انزلی خبر داد و اظهار داشت: 95 درصد حریق در تالاب انزلی تا ظهر امروز مهار شده است و بالگرد امدادی سورت دوم پرواز را از صبح آغاز کرده است.

امیر مرادی با توجه به طولانی شدن عملیات اطفای حریق ابراز داشت: به علت گرمای بالای منطقه به محض خاموش شدن آتش در یک محل حریق از ناحیه دیگری آغاز می شود و به همین دلیل اطفای کامل انجام نشده است و آب پاشی هوایی را همچنان ادامه می دهیم.

وی گفت: روز گذشته یک فروند بالگرد امدادی از مرکز کنترل و پشتیبانی اطفای حریق هوایی وزارت دفاع به منطقه اعزام شد؛ این سیستم اطفای حریق هوایی از سال گذشته برای اطفای حریق مراتع و جنگل ها تشکیل شد.

مرادی خاطرنشان کرد: طبق پروتکل تعریف شده اگر حریقی در مناطق حفاظت شده و منابع طبیعی اتفاق بیفتد که از حالت مدیریت استانی خارج شود باید به این سازمان گزارش داده شود و روز گذشته این امدادخواهی توسط یگان محیط زیست استان انجام شد.

وی افزود: با توجه به اینکه آخرین اطفای حریق هوایی در مازندران بوده است بالگرد امدادی روز گذشته در پی درخواست ما از ساری به گیلان اعزام شد و چنانچه امداد هوایی انجام نمی شد کنترل آتش از دست ما خارج می شد و خسارات بسیار بیشتری اتفاق می افتاد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری استان گیلان عنوان داشت: به دلیل اینکه دسترسی به مناطقی که طعمه حریق شدند توسط نیروهای شهرستانی و استانی و به طور زمینی میسر نیست تلاش ها برای مهار آتش سوزی به صورت هوایی ادامه دارد.

وی با اعلام اینکه بین 7 تا 10 هکتار از نیزارهای تالاب انزلی تاکنون طعمه حریق شدند گفت: برآورد دقیق پس از اطفای حریق مشخص می شود؛ مردم نگران نباشند چرا که تمام دستگاه ها پای کار هستند و یگان حفاظت از جنگل ها نیز امروز به ما پیوستند و در تلاش هستیم اتفاق بدتری رخ ندهد.

به گزارش تسنیم آتشی که از روز گذشته هشتم شهریورماه در نیزارهای منطقه چراغ پشتان بندرانزلی آغاز شده است همچنان ادامه دارد و دستگاه های خدمات رسان از عصر دیروز توسط اطفای زمینی و هوایی برای مهار این آتش سوزی گسترده تلاش می کنند.

همچنین سوم شهریور نیز پنج هکتار از نیزارهای روستای شانگهای پرده انزلی در آتش سوخت که شواهد حاکی از عمدی بودن این دو آتش سوزی با هدف تصرف اراضی است این در حالی است که در سال 98 نیز حدود 10 هکتار از نیزارهای تالاب انزلی در آتش طمع زمین خواران سوخت.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان