Sunday، 14 April 2024 | یکشنبه، 26 فروردین 1403
1 2

گیلانیان به گزارش تسنیم : "نبرد العُمَیّه" روایت عملیات کربلای ۳ و نخستین نبرد دریایی سپاه در خلیج فارس با روایتگری و تحقیقات میدانی "شهید سیدمحمد اسحاقی" نابغه گمنام گیلانی در دفاع مقدس به رشته تحریر درآمده است.

چند ماه از هجوم سراسری حزب بعث عراق به خاک ایران می گذشت که راویان جنگ توسط سپاه پاسداران به جبهه ها اعزام شدند و این افراد با دفترچه، ضبط صوت و قلم خود به تاریخ نگاری می پرداختند و از طریق مصاحبه اطلاعات جمع آوری شده خود را تکمیل می کردند.

در میان جوانانی که برای ضبط و روایتگری به جبهه ها عازم شده بودند جوان نخبه ای از دیار میرزاکوچک حضور داشت که جزو نخستین پاسداران راوی و تاریخ نگار گیلانی است و عکس او امروز در گلزار شهدای اصفهان در کنار تصویر شهید حسین خرازی فرمانده نامدار لشکر 14 امام حسین(ع) باعث افتخار گیلانیان است.

شهید سیدمحمد اسحاقی، جوان نخبه و با استعدادی که همچون شهید زین الدین ها در دوران دفاع مقدس دفاع از میهن، اسلام و معامله با خداوند را بزرگترین افتخار دانستند و جان خود را تقدیم این راه کردند و با گذشت سال های سال از جنگ تحمیلی هنوز به طور کامل به جامعه معرفی نشده اند و گمنام هستند.

هر سال روز خبرنگار یادآور یاد و خاطره راویانِ شهیدی است که تاریخ را با خون خود نگاشتند و شهید سید محمد اسحاقی دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی تهران نیز مسلط به زبان های عربی و انگلیسی نخستین راوی جنگ از گیلان و مشاور سیاسی و نظامی لشکر امام حسین(ع) اصفهان به فرماندهی شهید خرازی بود.

کتاب "نبرد العُمَیّه" شامل روایت عملیات کربلای 3 و نخستین نبرد دریایی سپاه در خلیج فارس با روایتگری و تحقیقات میدانی "شهید سیدمحمد اسحاقی" امروزه به رشته تحریر درآمده است و در کنار آن، مطالب و یادداشت های خلاقانه این شهید نابغه گیلانی برای جوانان و نسل آینده به یادگار مانده است.

مادر شهید دوران دفاع مقدس«سیدمحمد اسحاقی» در گفت وگو با تسنیم با اشاره به محسنات همه شهدا اظهار داشت: سید محمد هیچ وقت سعی در بالا بردن مقام خودش نمی کرد و خودش را بزرگ نمی دانست اما خیلی بزرگ بود و حتی لحظه ای خودش را از مطالعه و کتاب دور نمی کرد .

وی با بیان اینکه فرزندم جزو نخبه های دوران خودش بود گفت: سوم راهنمایی بود که پدرش برای باخبر شدن از وضعیت تحصیلی اش به مدرسه رفته بود و مسئولان مدرسه از سیدمحمد به حدی تعریف کرده بودند که پدرش موقعِ برگشت برای او یک ساعت مُچی جایزه خرید بود و سید محمد آن ساعت را تا زمان اعزام به جبهه به همراه داشت.

مادر شهید دوران دفاع مقدس«سیدمحمد اسحاقی» افزود: پس از گرفتن دیپلم تصمیم گرفت وارد سپاه شود از او پرسیدم "کار در سپاه سخت است" اما او تصمیمش را گرفته بود تا اینکه در بخش اطلاع رسانی سپاه مشغول شد اما هرگز چیزی از کارها و ماموریت هایش به ما نمی گفت.

وی خاطرنشان کرد: یکی از آشنایان که مرا در مراسمی دیده بود می گفت "سیدمحمد از من استخاره خواسته بود و من استخاره ای برای او باز کردم و آیه بسیار خوبی برای او باز شد تا جایی که مرا به فکر فرو برد و آن لحظه نمی دانستم که قرار است به شهادت برسد."

مادر شهید دوران دفاع مقدس«سیدمحمد اسحاقی» گفت: یکی از روزها سید محمد به من زنگ زد پرسیدم "سیدمحمد جان کجا هستی چیکار می کنی کی برمی گردی؟" گفت مادر یا شهید یا سالم برمی گردم گفتم تو میخواهی شهید شوی؟ گفت مادر این شهادت برای اسلام است اگر شهید شدم ناراحت نشوید."

وی با بیان اینکه سیدمحمد دانشگاه قبول شده بود اما در آن برهه از زمان قبولی در دانشگاه برای او اهمیت نداشت افزود: وقتی به رشت می آمد نزد دوست طلبه اش عربی یاد می گرفت یا در تهران انگلیسی یاد می گرفت؛ یک روز یکی از بچه ها از محمد می پرسد که به کدام کشور قصد داری بروی که زبان یاد می گیری؟ اما محمد گفته بود هدف من با سواد بودن است.

مادر شهید دوران دفاع مقدس«سیدمحمد اسحاقی» تصریح کرد: همراه با یکی از دوستانش به کتابخانه تهران می رفتند و در آنجا یک نردبان می گذاشتند و حتی کتاب های خاک خورده که کسی از آن کتاب ها خبر نداشت را پیدا می کردند و می خریدند طوری که حتی مسئول کتابخانه متعجب شده بود.

وی با بیان اینکه تحقیقات، نوارها و یادداشت های او هنوز به یادگار مانده است خاطرنشان کرد: دوستانش می گفتند سیدمحمد در مطالب و یادداشت های خلاقانه اش هرگز خودش را معرفی نمی کرد .

مادر شهید دوران دفاع مقدس«سیدمحمد اسحاقی» خاطرنشان کرد: شهدا زحمات بسیار کشیدند و بعد از سال ها که ما رفتیم و آن مناطق را از نزدیک دیدیم تازه متوجه شدیم که این بچه ها چه زحمت هایی که نکشیده اند اما خیالمان راحت است که جای آن ها خوب است و امیدواریم دست ما را هم بگیرند.

به گزارش تسنیم، "شهید سید محمد اسحاقی" متولد روستای چهارده آستانه اشرفیه گیلان و دانشجوی رشته تاریخ دانشگاه شهید بهشتی تهران، از پاسداران قدیمی سپاه گیلان، مسئول بسیج سپاه رشت، پاسدار نمونه منطقه 3، عضو دفتر سیاسی سپاه تهران و خبرنگار، راوی و یکی از نابغه های دفاع مقدس بود.

شهید سیدمحمد اسحاقی در عملیات کربلای 5 شهید از جمله روایان بود که در لشکر 14 امام حسین (ع) و در کنار شهید حسین خرازی حضور داشت و در جریان همین عملیات در 29 بهمن 1365 به فیض شهادت نائل آمد و نامش برای همیشه به عنوان نابغه گیلانی در تاریخ پُرافتخار گیلان ثبت شد.

انتهای پیام/612/ش

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان