Tuesday، 23 April 2024 | سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : نایب رئیس اتاق اصناف گفت: ارتقاء کیفیت محصولات در بخش لوازم خانگی و گسترش تولید آن تنها با ارائه تسهیلات حمایتی از سوی دولت رقم می خورد.

جلال الدین محمد شکریه در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در رشت، با اشاره به لزوم ارتقاء کیفیت محصولات در بخش لوازم خانگی اظهار داشت: وزارت صمت باید چارچوبی را سرلوحه کار خود قرار دهد تا به جهت تکریم ارباب رجوع، محصولات خانگی حداقل 60 یا 70 درصد قابلیت رقابت با محصولات مشابه خارجی را داشته باشد.

نایب رئیس اتاق اصناف کشور خاطرنشان کرد: کشورهایی مانند کره جنوبی و ژاپن که امروز در این سطح از تولید و صادرات لوازم خانگی قرار گرفته اند روزی در شرایط ما بودند و یقیناً در ابتدای امر کالاهای تولیدی آنان نیز به پیشرفتگی کنونی نبوده و نقاط ضعفی داشته است اما مردم از محصول داخلی حمایت کردند.

شکریه با بیان اینکه مردم این کشورها توانستند با حمایت از بخش صنعت ارزآوری را افزایش دهند و این پیشرفت اقتصادی به تدریج در نظام اقتصادی کشورها رقم خورده گفت: ما امروز به ایجاد فرهنگ خرید کالای ایرانی، جلب اعتماد مردم و حفظ این جایگاه با تکریم ارباب رجوع از سوی بخش صنعت نیاز داریم.

بیشتر بخوانید

نایب رئیس اتاق اصناف کشور با اشاره به اینکه برخی برندهای خارجی در ایران مونتاژ و ساخته می شود و این برندها با اعطاء نمایندگی های خود در کشور ما فعالیت می کنند لذا ما باید برندهای داخلی خود را در کشور تولید کنیم افزود: ما برای رسیدن به این جایگاه نیازمند حمایت مردم از تولید داخل هستیم. در امتداد این حمایت مردم از تولید داخل و کالای ایرانی، بخش خصوصی و کارخانجات تولیدی کشور مسئولیت حفظ این حمایت و صیانت از این اعتماد را برعهده دارند.

شکریه افزود: واحدهای صنفی به عنوان عرضه کننده در حلقه آخر قرار دارند از این رو دولت و بخش صنعت باید تولیدکنندگان را با تکنولوژی روز دنیا آشنا کنند و نیازهای جامعه را بسنجند؛ ما باید نقاط ضعف خود در تولید لوازم خانگی را برطرف کنیم تا از این طریق از نیاز داخلی پاسداری کرده و به اعتماد مردم ارج نهیم.

وی با بیان اینکه تعطیلی هر کارخانه تولیدی منجر به تعطیلی اشتغال، افزایش ناهنجاری های اجتماعی و وابستگی به کشورهای خارجی می شود گفت: بسیاری از شرکت های خارجی در جریان تحریم اعلام داشتند که هیچ قطعه و ماشینی وارد ایران نمی کنند از این رو دیگر نباید خود را وابسته به تولیدات خارجی بدانیم.

شکریه با اشاره به اینکه اکنون در این برهه از زمان باید تولید داخل را دریابیم و شاید این فرصت ارتقاء یافتن هیچ زمان دیگری برای تولیدکنندگان داخلی ایجاد نشود عنوان کرد: اگر فعالان اقتصادی بتوانند به میزان 60 یا 70 درصد با محصولات خارجی رقابت کنند مردم باید به کالای ایرانی اعتماد کنند.

نایب رئیس اتاق اصناف کشور ارتقای میزان رقابت پذیری محصولات داخلی با کالای مشابه خارجی و گسترش صادرات کالای ایرانی را در گرو اعتماد و حمایت مردم دانست و خاطرنشان کرد: در حال حاضر این صادرات در بخش لوازم خانگی در کشور وجود دارد اما آن طور که باید گسترده نیست.

شکریه اظهار داشت: مطمئناً هنگامی که تولید را در داخل به مرحله اشباع رساندیم، تولیدکننده با قطعه سازان داخلی قرادداد می بندد و دیگر قطعات از خارج از کشور وارد نمی شود؛ اکنون واحدهای تولیدکننده، بسیاری از قطعات مکانیکی و بردهای الکترونیکی را تولید می کنند و این نتیجه اعتماد به آنان بوده است.

وی عنوان کرد: خوشبختانه به عنوان مثال اکنون در بحث لوازم الکتریکی نظیر محافظ یا شوفاژ و رادیاتور برندهای ایرانی جا افتاده اند لذا ما باید به طور ویژه از این برندها حمایت کنیم که خط تولید خود را گسترش دهند تا ناچار به واردات کالای بی کیفیت خارجی نباشیم.

نایب رئیس اتاق اصناف کشور با بیان اینکه خلاقیت و ظرفیت گسترش تولیدات داخلی در کشور وجود دارد ابراز داشت: تولید باید در سبد حمایتی دولت قرار گیرد تا با اقداماتی همچون کنترل کیفیت محصولات و ارائه آموزش های لازم، کمک به تولیدکنندگان به واسطه معافیت های مالیاتی و اعطای بسته های تشویقی شاهد رونق در این عرصه باشیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان