Monday، 04 March 2024 | دوشنبه، 14 اسفند 1402
1 2

اختصاصی گیلانیان : شنیده ها حاکی از آن است که به احتمال قوی بعد از انتخابات دور دوم نهمین دوره مجلس شورای اسلامی ، شمس به استانداری گیلان می تابد و حرف و حدیث های موجود به پایان می رسد ولی واقعا اوضاع استان بهتر خواهدشد یا خیر ، کمی تا قسمتی باورش مشکل بنظر می رسد، زیرا همانطوری که تغییرات پیشین افاقه نکرد این نیز افاقه نخواهد کرد .

سؤال این است : چه حکمتی دارد که در اوضاع جاری استان بهبودی حاصل نمی شود ؟ مگر گیلان با داشتن سیزده نماینده دچار نحوست شده که کارش اینقدر گره در گره است ؟ و چرا استان های جدید التأسیس ، رشدی به مراتب بیشتر از استان یکم دارد ولی گیلان با آن پیشینه تاریخی و فرهیختگان و نیروهای متخصص فراوان در حال درجا زدن است ؟!

واقعیت این است که این سؤال همان حلقه مفقوده ای است که کمتر کسی به آن توجه دارد و یا دوست ندارند مورد توجه قرار بگیرد بنابراین تنها به بیان درد قناعت می کنند تا همناله ای برای خودشان پیدا کنند ولی حاضر به ریشه یابی نیستند . اگر چه حضرات از ریشه درد مطلع هستند ولی تجاهل العارف می کنند و بیشتر از عقب ماندگی ، رکود و مشکلات استان سخن می گویند بلکه به  این وسیله ترحم مردم را جلب نمایند !

شکی نیست که مردم عادی در رفع مشکلات استان از قبیل : جذب اعتبارات ، اجرای پروژه های زیربنائی ، تولید شغل ، عزل و نصب مدیران کارآمد و کار کشته ، ذیمدخل نیستند و نمی توانند باشند ؛ مدیران نیز طبق برنامه تنظیمی باید کارها و پروژه های از پیش تنظیم و طراحی شده خودشان را به انجام برسانند حال پروژه ها می خواهد مثل سد پلرود و شفارود و کنار گذر انزلی و اتوبان و راه آهن و گازرسانی به روستاها و چه و چه و چه سال ها ، حتی چند دهه طول بکشد  یا خیر ؛ اما تنها کسانی که باید حلال مشکلات برشمرده باشند نمایندگان هستند که به عنوان ناظران عالی و وکیل مردم می توانند در این امور دخالت کنند و کسی هم جز مردم هم نمی تواند آنان را عزل نمایند اما ظاهرا برخی از این حضرات غافل از اوضاع جاری استان فقط در فکر عزل مدیران و نصب دامادها و اقوام و هواداران هستند تا جائی که غفلت آقایان نماینده سبب شد آقای دکتر تأمینی ، یکی از همین نمایندگان استان در نامه خود به استاندار قبلی که در تاریخ 29 دی 1389 توسط شمال نیوز منتشر شده زبان به اعتراف بگشاید که :

« نمایندگان یکی از استان ها 40 وزیر از استان خودشان به رئیس جمهور معرفی کردند، ولی ما حتی روی یک نفر از گیلانی ها هم نتوانستیم به توافق برسیم! »

حالا یک عده نان به نرخ روز خور فرصت طلب و سهم خواه برای حفظ پست و مقام و یا رسیدن به مقامی که تا دیروز در نزد اشخاص مطرح استان پست گدائی می کردند با تشکیل گروه های محفلی و خانوادگی تلاش کنند بلکه بتوانند چند روز بیشتر در مسند مدیریت باشند و یا روزگار بگذرانند و برای حفظ خودشان زیر علم کسی سینه بزنند که کوس رسوائی پسرانش در هر کوی و برزن به صدا درآمده و در اختیار کارگزینی قرار دارند .

همین ها وقتی در حلقه محفلی قرار می گیرد قیاس به نفس می کنند و دیگران را نصیحت می کند که : « نتوانستند بچه های خودشان را تر و خشک نمایند » !! و همسنگرانش نیز با الفاظ رکیک و مستهجن و سخیف قصه ببافند و بدون منطق و استدلال و مدرک دست آلوده خود را به صورت هر حقگو و حقجوئی بمالند شاید با حمایت کورکورانه از برخی کاندیداها ، بلکه از قبل وی بتوانند به آلاف و الوفی و پستی و مقامی و مسندی برای خود دست و پا نمایند .

گیلانی اصیل می داند تا زمانی رویه خود باختگی و غریبه نوازی در استان ادامه داشته باشد ، تا زمانی که حمیت قسمتی و تعصب منطقه ای وجود نداشته باشد ، تا وقتی ارزش داشته های خود را ندانیم و خودی را به غیره بفروشیم و در انتخاب خود کاسب مآبانه برخورد نماییم تغییری در اوضاع استان بوجود نخواهد آمد که نخواهد آمد .

پس بیاییم مثل استان های دیگر به خود و داشته های خود باور پیدا کنیم و با تعامل و تعاون با انتخاب نمایندگان اصلح ، دلسوز ، بی مدعا ، همه جانبه نگر و معتقد و متعهد ، نه نمایندگاه سوداگر و فامیل پرست و قدرت طلب ، در رفع مشکلات استان اقدام کنیم که اگر این فاکتورها نباشد حتی با کمک های بی دریغ دولت نیز هرگز به سر منزل مقصود نخواهیم رسید و استان از همینی هم که هست  عقب تر خواهد ماند.

شرط انتخاب نماینده کارنامه گذشته شان است تا دانسته شود حضرت برای نصب اقوام و حواریون به مسند ریاست و تقدیم دو دستی استان به غیر بومی ها چقدر برای توسعه و پیشرفت استان تلاش کرده اند ؟ چقدر اعتبار برای استان توانسته اند جذب نمایند ؟ چرا جربزه تهیه 7 میلیارد تومان مطالبات چایکاران را نداشته اند تا یک سال به تعویق بیفتد ؟ چرا اعتبارات تخصیصی استان را نتوانسته اند تمام  کمال کسب نمایند ؟ و بسیاری از آیا های دیگر...

آیت الله دری نجف آبادی می گفت : 16 سال رئیس کمیسیون بودجه مجلس بودم ، همه نمایندگان آمدند بودجه کافی بلکه اضافه تر از نیازشان برا ی استان خود گرفتند الا نمایندگان گیلان که یا نیامدند و یا اگر آمدند بعد اتمام بودجه آمدند که دیگر فایده ای نداشت.

این بنده خدا نمی داند که اولویت برخی از نمایندگان گیلان چینش نیروهای خودی در ادارات برای دور بعدی نمایندگی است نه جذب بودجه و اعتبار و عمران استان ؟؟!!

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان