Saturday، 20 April 2024 | شنبه، 01 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان تکریم سالمندان در کشورمان را برگرفته از آموزه های دینی و فرهنگ غنی ملی دانست و با تأکید بر لزوم تدوین نقشه راه برای زیست بهتر اجتماعی افراد سالمند گفت: از نهادها و دستگاه های مسئول انتظار می رود با انجام برنامه ریزی های کارشناسی برای شکل گیری شهر دوستدار سالمند، زمینه تسهیل فعالیت سالمندان در عرصه های عمومی را فراهم سازند.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر ارسلان زارع ظهر امروز (یکشنبه) در جلسه شورای ساماندهی سالمندان گیلان اظهار داشت: سالمندان، گنجینه های گرانبهایی از تجربیات ارزشمند هستند که بسیار ذی قیمت بوده و باید به عنوان فرصت به آنان بنگریم و برنامه ریزی کنیم.

وی با اشاره به اینکه براساس محاسبه آماری سال ۱۳۹۷، گیلان، مازندران و مرکزی سالمندترین استان های کشور معرفی شده اند، خاطرنشان کرد: به ترتیب املش، رودسر و لاهیجان سالمندترین و تالش، آستارا و رضوانشهر جوان ترین شهرستان های گیلان هستند.

وی ادامه داد: سالمندان، نیازهای متفاوتی نسبت به دیگر گروه های سنی جامعه دارند که تکریم، مهربانی، در کانون توجه جامعه قرارگرفتن و برطرف کردن نیازهای روحی مهمترین آنهاست.

نماینده عالی دولت در گیلان تکریم سالمندان را از موارد مهمی دانست که برگرفته از آموزه های دینی و فرهنگ غنی ملی است که باید بیش از پیش نهادینه شود و گفت: در این زمینه، نخبگان، فرهنگیان، سخنوران، صداوسیما و رسانه ها، نقش آفرینی اثرگذاری دارند تا به نسل جوان بیاموزند که شأن و منزلت سالمندان باید حفظ و به آنان احترام گذاشته شود .

وی به تمهیدات دولت با ایجاد شوراها و کارگروه های مختلف برای ارائه خدمت مستقیم یا غیرمستقیم دستگاه های اجرایی به سالمندان اشاره کرد و افزود: برای آنکه سالمندان در معرض تنهایی نباشند و با حضور بین همسالان خود، اوقات خوبی را بگذرانند؛ نهادهای مسئول باید نقشه راه داشته و علاوه بر ادارات در بخش های مختلف اجتماع مورد توجه ویژه باشند.

استاندار گیلان به برگزاری جلسات مختلف مرتبط با سالمندان به ویژه مناسب سازی معابر و انجام اقدامات مؤثر اشاره و با تأکید بر ضرورت تقویت مسیرهای دسترسی این عزیزان، اضافه کرد: رفع محدودیت در روابط بین فردی و همچنین زمینه سازی برای بهره مندی سالمندان از خدمات توانبخشی، ازجمله موضوعاتی است که باید در راستای زیست بهتر آنان، برنامه ریزی شود.

وی با اشاره به تعیین شعار امسال هفته گرامیداشت تکریم منزلت سالمندان تحت عنوان "بهره مندی عادلانه همه سنین از فناوری دیجیتال"، گفت: صدا و سیما و رسانه ها با تولید محتواهای مناسب می توانند در پویش دعوت همگانی سالمندان تحت عنوان "من می توانم؛ هیچ وقت برای یادگیری دیر نیست" در طول سال نقش آفرینی کنند.

وی با بیان اینکه توسعه دولت الکترونیک منجر به پرهیز از ترددهای غیرضرور سالمندان می شود، افزود: با در نظرداشتن ایام دشواری که طی افزون بر یک سال و نیم اخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا بر ما تحمیل شده؛ استفاده از خدمات شهروندی در بستر فضای مجازی، گسترش یافته که همین امر، مستلزم یادگیری است.

دکتر زارع خاطرنشان کرد: در جلسات متعدد ستاد استانی مقابله با کرونا و بنا به توصیه موکد کارشناسان بهداشتی، از ضرورت پرهیز از حضور در اجتماعات انسانی و توجه به اصل در خانه ماندن سخن به میان می آوریم که تحقق این موضوع؛ نیازمند فراگیری راه های استفاده از نرم افزارهای موبایلی و دیجیتال است.

وی با بیان اینکه احترام واقعی به سالمندان در کشورمان با اولویت قرار دادن آنان در سند ملی واکسیناسیون، متجلی شد، افزود: بسیاری از کشورهای غربی، به این موضوع، هیچ وقعی ننهاده بلکه بالعکس، برای واکسینه کردن این گروه سنی در برنامه ریزی های خود توجهی نداشتند.

استاندار گیلان با اشاره اینکه در زمان حاضر با همت دولت و مشارکت خوب مردم، روند واکسیناسیون در کشور و نیز استان گیلان، مناسب است و استمرار دارد، اظهار داشت: باید در کنار مراعات دستورالعمل های بهداشتی، برای زیست سازگار با کرونا، برنامه ریزی مؤثر داشته باشیم.

وی سالمندان را یکی از گروه های مورد توجه در نقشه راه این زیست اجتماعی دانست و بر لزوم شناسایی صحیح در جهت رفع نیازهای روحی و عاطفی آنان تأکید کرد.

نماینده عالی دولت در گیلان با ابراز خرسندی از فعالیت سالمندان در عرصه های اجتماعی، گفت: از نهادها و دستگاه های مسئول انتظار می رود که برای شکل گیری شهر دوستدار سالمند، برنامه ریزی کارشناسی انجام داده و برای ارائه خدمات مناسب در حوزه های عمومی و اجتماعی به سالمندان، اقدام کنند.

وی گفت: تصمیم شورای سالمندان گیلان مبنی بر اختصاص سهمیه کارت منزلت برای ۵۰۰ نفر به مرحله اجرا درآمده و شناسایی ها انجام گرفته که باید با قوت استمرار یابد.

استاندار گیلان همچنین با قدردانی از اقدامات مؤثر تأمین اجتماعی در برقراری بیمه، پرداخت مستمری و حوزه درمان بر ضرورت استمرار و ارتقاء خدمات تأکید کرد.

در این جلسه گزارش عملکرد دستگاه های عضو شورای ساماندهی سالمندان در سال ۱۳۹۹ توسط مدیرکل بهزیستی استان، گزارش تولید برنامه هایی با موضوع سالمندی توسط صدا و سیمای مرکز گیلان، گزارش برگزاری کارگروه رسانه توسط مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، گزارش فعالیت های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی پیرامون سالمندان و ایجاد مرکز (کلینیک) جامع سالمندی ارائه شد.

در خاتمه این جلسه از پنج سالمند فعال در عرصه های اجتماعی توسط استاندار گیلان تجلیل شد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان