Sunday، 14 April 2024 | یکشنبه، 26 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : نایب رئیس اتاق اصناف کشور گفت: توسعه صادرات برای صنوف و تولیدکنندگان نه تنها انگیزه سرمایه گذاری ایجاد می کند بلکه تضمین کننده اشتغال پایدار در سراسر کشور است.

جلال الدین محمد شکریه درباره برنامه های اصناف برای بهره گیری از ظرفیت صادراتی صنوف اظهار داشت: اتاق اصناف برای بهره گیری از ظرفیت صادراتی صنوف و ارتقای آن چند برنامه را به دولت جدید ارائه خواهد کرد.

نایب رئیس اتاق اصناف کشور با بیان اینکه تولیدکننده پس از تولید محصول برای بازاریابی و صادرات آن نیازمند مجموعه ای متخصص در این حوزه است گفت: در این راستا باید مجموعه ای بین اتاق های سه گانه تعاون، اصناف و بازرگانی با حمایت وزارت صمت به وجود آید.

وی افزود: این مجموعه باید با تهیه یک بانک اطلاعاتی جامع با سلیقه و ذائقه مصرف کننده در خارج از کشور آشنا باشد و به دنبال آن به عنوان یک شرکت واسط سفارشات را به تولیدکننده داخلی اعلام و خیال تولیدکننده را از بابت فروش محصولات و بازاریابی آن راحت کند.

شکریه با بیان اینکه این شرکت واسطه امن ترین راه بازاریابی برای تولیدکننده داخلی است گفت: در این روش تولیدکننده شرکت ایرانی را می شناسد و این شرکت واسط می تواند بازار محصولات را در خارج پیدا کند از طرفی در معامله با طرف خارجی تولیدکننده آشنایی خوبی با طرف معامله ندارد.

وی افزود: تولیدکننده با فشارهای بسیار از قبیل بیمه و مالیات محصول را به پول نزدیک می کند اما با یک اشتباه و ریسک در معاملات خارجی ممکن است سرمایه خود را از دست دهد از این رو چند مجموعه فراگیر و هلدینگی باید در کشور ایجاد شود که این صادرات را برعهده بگیرد.

رئیس اتاق اصناف گیلان ابراز داشت: به عنوان مثال چندین کشور در دنیا اسلامی است و پوشش اسلامی دارد که ما می توانیم با شناخت از اینکه در آن کشور کدام رنگ ها با کدام پوشش بیشتر استفاده می شود آن نوع پوشش را به تولیدکننده سفارش دهیم.

نایب رئیس اتاق اصناف کشور با بیان اینکه ایران در صنعت پوشاک قدرت صادرات بسیار بالایی به ویژه در کشورهای اسلامی دارد گفت: مجموعه ای صادراتی باید ضمن آشنایی با ذائقه کشورها متناسب با فرهنگ و سلیقه مصرف کننده خارجی، محصولات را به تولیدکنندگان سفارش دهد.

شکریه تصریح کرد: در این مسیر ابتدا باید برای حمایت از تولیدکنندگان هزینه تولید را برای واحدهایی که نگاه صادراتی دارند پایین بیاوریم تا بتوانند به راحتی ارزآوری کنند؛ کشوری می تواند به ثبات اقتصادی برسد که بتواند ارز خارجی را به کشور وارد کند.

وی با تأکید بر اینکه باید بازارهای خارجی را تسخیر کنیم گفت: با این اقدام برای تولید کشور ایجاد امنیت کرده ایم چرا که با این کار هم اشتغال رونق می یابد و هم قدرت چانه زنی سیاسی نیز به دنبال آن بالا می رود چرا که با کشورهای مورد نظر اشتراکات اقتصادی داریم.

رئیس اتاق اصناف گیلان در مورد مشکلات واحد های صنفی پیرامون نوسازی ماشین آلات خاطرنشان کرد: بیش از 90 درصد ماشین آلات مورد استفاده در واحدهای تولیدی اصناف، داخلی است و خوشبختانه واحدها را از ماشین آلات تولید داخل تجهیز می کنیم.

نایب رئیس اتاق اصناف کشور فرسودگی ماشین آلات و ناتوانی واحدها در بازسازی آن ها را از عمده مشکلات واحد های تولیدی اصناف خواند و افزود: هیچ گونه تسهیلاتی برای نوسازی ماشین آلات وجود ندارد و این واحدها تنها از طریق بانک ها اقدام به دریافت وام می کنند.

شکریه با اشاره به دو رقمی بودن سود بازپرداخت وام های اعطاء شده به واحد های تولیدی اصناف اظهار داشت: این موضوع مورد انتقاد است چرا که این واحدها باید وام های تک رقمی با تنفس بگیرند تا بتوانند خط تولید خود را به سازی و نوسازی کنند.

وی با تأکید بر لزوم حمایت از اصناف خاطرنشان کرد: بسیاری از محصولاتی که در کشور خودمان تولید می شود دقیقاً به طور مشابه در کشورهای دیگر نیز تولید می شود و متأسفانه همان محصولات تولید داخل را با مارک خارجی به فروش می رسانند.

شکریه به بیان اینکه مردم به برند خارجی اعتماد داشته و تولید داخل با برند داخلی را نمی خرند افزود: باید فرهنگ حمایت از محصولات ایرانی در جامعه جا بیفتد؛ بسیاری از کشورهایی که در سطح بالای اقتصاد جهانی قرار دارند با اعتماد مردم به تولید داخل به این سطح رسیده اند.

رئیس اتاق اصناف استان گیلان ابراز داشت: از طرفی در مقوله واردات متأسفانه اقدام به واردات کالاهای درجه سه از کشورهای دیگر شد که قیمت آن به تبع بسیار پایین تر از تولید داخل بود به عنوان مثال قیمت 3 پیراهن خارجی با یک پیراهن تولید داخل برابری می کند.

نایب رئیس اتاق اصناف کشور گفت: دلیل این تفاوت قیمت این است که واحدهای تولیدی داخل، تحت فشار هزینه های کارگری، مالیات، بیمه، پول آب، برق، گاز و در کنار آن کرایه واحد خود در حال تولید هستند که البته در دوران کرونا این هزینه ها آسیب های کمرشکنی را به اصناف وارد کرد.

وی با بیان اینکه همه این ها باعث افزایش قیمت کالای داخلی نسبت به کالای وارداتی می شود افزود: در مقابل کیفیت کالای تولید داخل بسیار بیشتر از کالای درجه 3 وارداتی است؛ نباید اصناف را به حال خود و بدون ارائه خدمات به آنان رها کرد چرا که اصناف هیچ گونه بار مالی برای دولت ندارد.

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : تیتر اول 6

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان