Thursday، 18 April 2024 | پنجشنبه، 30 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : عضو مجمع نمایندگان گیلان گفت: با تداوم ضعف مدیریتی در صنعت چای، این بخش تا چند سال آینده شکست سال های گذشته را دوباره تجربه خواهد کرد.

«پرویز محمدنژاد» درباره ضعف مدیریتی و عدم توازن در صنعت چای اظهار داشت: میزان مصرف چای در کل کشور سالانه حدود 110 هزار تن و میزان تولید آن تقریباً 28 هزار تن است که 30 درصد نیاز داخل را تأمین می کند.

عضو فراکسیون حمایت از محصولات استراتژیک کشاورزی و صنایع وابسته مجلس با بیان اینکه برای تعادل بازار به واردات چای نیازمندیم افزود: نکته بسیار مهم این است که واردات چگونه و با چه قاعده ای انجام شود تا تولید داخل آسیب نبیند.

وی با اشاره به اینکه 70 درصد چای کشور وارداتی است لذا چای باید با یک میزان معقول وارد شود تصریح کرد: در قانون بودجه، ارز 4 هزار و 200 تومانی را از خرید و واردات چای دور کردیم و این حرکتی در جهت حمایت از چای کاران داخلی بوده است.

محمدنژاد با بیان اینکه مشکل کنونی، ترکیب چای وارداتی با چای داخلی است گفت: این بدان جهت است که ما هنوز نتوانستیم بازار داخلی را با تولید داخل آشنا کنیم. اکنون ذائقه هم وطنان در استان هایی غیر از گیلان مصرف چای ارگانیک ایرانی نیست.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: این در حالی است که طبق اعلام تمام کارشناسان دنیا چای ایران ارگانیک ترین و خوش عطرترین چای دنیا است اما با این وجود چای داخلی در انبارها مانده و بازار کشش خرید چای ایرانی را ندارد.

وی افزود: با توجه به اینکه 30 درصد نیاز چای در داخل کشور تولید می شود نباید حتی یک کیلو چای در گیلان باقی می ماند و باید در بین استان ها توزیع می شد اما ما اکنون شاهد این هستیم که درصد بالایی از تولید در کارخانجات انبار شده و مشتری ندارد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت موضوع، بنده هفته های گذشته این موضوع را به آقای ساداتی نژاد وزیر کشاورزی اعلام داشتم و میزان مصرف و عرضه در حوزه چای را برای وی تبیین کردم.

وی گفت: در حوزه تولید چای، نخستین بخش ورودی است یعنی همان جایی که چای کار اقدام به تولید چای می کند. بخش بعدی دستگاه است یعنی کارخانجاتی که آن را به چرخه مصرف می رسانند و پس از آن بخش خروجی و بازار است.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس با بیان اینکه اکنون مشکل ما در بخش خروجی چای ایرانی است اظهار داشت: متأسفانه وزارتخانه ها، ادارات کل، ادارات شهرستانی، سازمان ها و نهادهای دولتی مکلف به مصرف چای داخلی نشده اند.

محمدنژاد با بیان اینکه ذائقه مصرف کنندگان در ایران به چای ایرانی آشنا نبوده و این یک ضعف بزرگ است افزود: کشاورز و کارخانجات کار خود را انجام می دهند و این بخش مدیریت بازار است که باید وارد عمل شود و در جهت حل این مشکل اقدام کند.

عضو فراکسیون حمایت از محصولات استراتژیک کشاورزی و صنایع وابسته مجلس با انتقاد از عملکرد وزارت کشاورزی و صمت در این عرصه گفت: چگونه وزارت جهاد کشاورزی و صمت نمی توانند دیدگاه مشترکی را برای مصرف چای ایرانی در داخل کشور ایجاد کنند؟

نماینده مردم لنگرود در مجلس تصریح کرد: انجام این ساماندهی کار تولیدکننده و فرآوری کننده نیست و در شرح وظایف مدیران است؛ اما شاهد این هستیم که مدیران به خوبی در این حوزه به وظایف خود عمل نمی کنند.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس عنوان داشت: مدیریت در صنعت چای بسیار ضعیف است و اگر همین شیوه مدیریتی در حوزه چای ادامه یابد قطعاً تا چند سال آینده صنعت چای شکست سال های گذشته را دوباره تجربه خواهد کرد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان