Tuesday، 27 February 2024 | سه شنبه، 08 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : ایرج ندیمی در لاهیجان به برنامه ریزی خود برای هماهنگی دو نشست هفته گذشته با وزیر جهاد کشاورزی در زمینه پیگیری هشت مورد مسائل مربوط به چای، چایکاری، کارخانه و بخش تجارت اشاره کرد. وی با اشاره به اینکه عده ای از چایکاران مطالبات خود را از محل فروش برگ سبز چای دریافت نکرده بودند و تاکنون این مطالبات به 7 میلیارد تومان رسیده است، افزود: بنابراین مقرر شده تا وزیر جهاد کشاورزی روش های تامین این مطالبات را پیگیری کنند. این مسئول، ادامه داد: مطالبات هفت میلیارد تومانی چایکاران با مساعدت وزیر جهاد کشاورزی قرار است از منابع داخلی وزارت خانه تامین شود بنابراین در هفته جاری پرداخت مطالبات از طرف وزارت جهاد تامین می شود. وی از پیگیری اقدام های دیگر در زمینه مسایل مربوط به تشکل ها، قیمت برگ سبز چای در تعامل با تورم و هزینه تولید و نیز موارد مربوط به کارخانه ها و تامین سوخت و گاز و تسهیلات خبرداد و اذعان کرد: عمده ترین حوزه گفت وگو و نشست ما با وزیر جهاد کشاورزی مطالبات 7 میلیارد تومانی چایکاران بود که طبق قول آقای خلیلیان در ابتدا قرار شد این مطالبات از طرف جهاد کشاورزی تامین و سپس از طریق دولت کارسازی شود.

ندیمی با بیان اینکه در این جلسه به دلیل استفاده از نظرات دیگران، از رئیس سازمان چای و دو عضو اتحادیه چایکاران و سندیکای چایکاران کشور نیز دعوت شد، ابراز کرد: در این جلسه درباره آینده چای نیز تصمیمات و موارد خوبی مطرح شد که در جای خود اطلاع رسانی می شود. وی، افزود: هم اکنون نیز از نمایندگان مجلس هشتم این درخواست وجود دارد که در رابطه با بودجه 91 با وزیر جهاد کشاورزی برای پرداخت وجه خرید تضمینی محصولات کشاورزی از جمله چای با توجه به دو فاکتور تورم و قیمت تمام شده عمل کنند و ما نیز تلاش می کنیم با همکاری نمایندگان مناطق چای خیز گیلان و مازندران این مهم را پیگیری کنیم که تاکنون پیشنهادی در این زمینه منتشر نشده و باید از طرف اعضای تلفیق این موضوع به نتیجه برسد.

نماینده منتخب مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس نهم، با تاکید بر اینکه صنعت چای نیازمند یک کار اساسی است، تصریح کرد: پس از اینکه مجلس هفتم موضوع خرید تضمینی را رایج کرد اتفاق ویژه ای در این صنعت رخ نداد و تنها سازمانی ایجاد شد به نام سازمان چای که این سازمان اختیارات و مسئولیتی ندارد و حتی سطح تصمیم گیری آن نیز افزایش نیافته بلکه در کارگروه داخل استان، استانداری مسئول این کار است. وی افزود: بنده در سفر نخست رئیس جمهور به استان پیشنهادی مبنی بر ساماندهی موضوع چای و تشکیل یک کارگروه به ریاست معاون اول رئیس جمهور ارائه دادم که این پیشنهاد در این سفر مصوب شد. وی یادآور شد: ماحصل این مصوبه کارگروه موضوع ایجاد سازمان چای شد که سازمان چای با این اختیارات و سطح مسئولیت نمی تواند پاسخگوی نیازهای ما باشد بنابراین باید سطح اختیارات و مسئولیت آن افزایش پیدا کند. وی با تاکید بر اینکه صنعت چای در سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی پایگاه بسیار مناسبی است که می توانیم از این فرصت برای ایجاد اشتغال در استان استفاده بهینه کنیم، خاطرنشان کرد: این فرصت موجب حفظ سرمایه گذاری بیش از 100 ساله ما می شود و کاهش خروج ارز از کشور می شود.

ندیمی اضافه کرد: این فرصت موجب می شود تا ما تکلیف خودمان را در رابطه با حمایت از کار و سرمایه ایرانی به جامعه چایکار و کشاورزان بسیار پرتلاش و کم بهره انجام دهیم. وی به وضعیت عمومی چایکاران اشاره کرد و افزود: وضعیت عموم چایکاران ما این است که محصول آنها چای تک محصولی بوده و آنان خرده مالک هستند و درآمد قابل توجهی ندارند و با افزایش هزینه ها نیز مشکلات بسیاری در معیشت خود دارند.

نماینده مجالس ششم و هفتم در خانه ملت تصریح کرد: مجلس هشتم در حمایت از وضعیت چایکاران اقدام قابل توجهی انجام نداده است و افزایش برگ سبز چای مناسب با تورم و هزینه تمام شده مدنظر قرار نگرفته و تنها به یک تابلو به نام سازمان چای که برطرف کننده مشکلات ما نیست بسنده کرده است.وی، از پیشنهاد تامین منابع مالی برای خرید برگ سبز چای به میزان 45 میلیارد تومان خبر داد و گفت: سال گذشته از 25 تا 37 میلیارد تومان به تناسب فعالیت ها اقدام شده است.

ندیمی به پیگیری دو موضوع در سال گذشته که نیازمند بررسی لازم برای به نتیجه رساندن آن است اشاره کرد و افزود: تامین سوخت کارخانه ها و حل مشکل انباری چای از جمله مسائلی بوده که نیازمند تشکیلات جدید است.وی تصریح کرد: بحرانی بر صنعت چای در مجلس پنجم تحمیل شد که ماده 29 قانون حاصل این بحران بود و در مجلس ششم برای نمایندگان مصیبتی را ایجاد کرد تا بتوانیم آن را به حالت گذشته برگردانیم که این اتفاق در برنامه چهارم پیگیری و از تکرار آن جلوگیری شد و در مجلس هفتم نیز خرید تضمینی را بنا گذاشتیم اما در مجلس هشتم این اقدام ها موجب اتفاق جدیدی نشد و تنها ما شاهد احیای سازمان چای بودیم که این سازمان نیز از اختیارات ویژه ای برخوردار نیست و اگر کارگروهی تعریف کردیم و در سفر نخست هیئت دولت به گیلان تصویب شد و این دستاورد را حاصل کرد، نیازمند افزایش اختیارات در موضوع چای و چایکاران از طرف سازمان چای است./فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان