Monday، 15 April 2024 | دوشنبه، 27 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با اشاره به لزوم ارائه تسهیلات برای افزایش میزان تولید برنج گفت: مشکلات کشاورزی استان گیلان باید در لایحه بودجه سال آینده در نظر گرفته شود.

ابراهیم نجفی اسپیلی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در رشت، با اشاره به کمبود میزان تولید برنج در کشور اظهار داشت: میزان تولید برنج کشور 2.2 میلیون تن و نیاز داخلی 3.2 میلیون تن است و ما ناچاریم برای اغنای بازار یک میلیون تن برنج وارد کنیم تا به خودکفایی تولید برنج برسیم.

 عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با تأکید بر لزوم حمایت از شالیکاران در راستای افزایش میزان تولید برنج در کشور و به دنبال آن کاهش واردات این محصول در سال های آینده افزود: می توان با ارائه تسهیلات و امکانات به بخش تولید و کشاورزی، تولید را افزایش داد.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس با بیان اینکه البته این واردات تنها مختص برنج نبوده و در بحث نهاده ها نیز با کمبود بسیار مواجه هستیم خاطرنشان کرد: میزان مصرف جو در کشور و تولید آن به ترتیب 6 و 2.5 میلیون تن است پس باید این کمبود وارد شود.

وی با بیان اینکه نیاز کشور به ذرت 9 میلیون تن در حالی که تولید آن یک میلیون تن است و باید 8 میلیون تن ذرت وارد شود ابراز داشت: همچنین نیاز داخلی به سویا نیز 4 میلیون تن و تولید سویا 50 هزار تن است که همه این ها با ارز 4 هزار و 200 تومانی وارد می شود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه این نهاده ها نیاز مرغداری ها،  دامداری ها و کارخانجات کنسانتره است و باید در اختیار آنان قرار دهیم گفت: یکی از دلایل تأکیداتی که بر تک نرخی شدن ارز هست مشکلاتی است که در این حوزه با آن مواجه هستیم.

نجفی به نطق میان دستور خود در جلسه 19 آبان مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و عنوان داشت: درخواست من از وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان برنامه و بودجه در نظر گرفته شدن چالش ها و خواسته های بخش کشاورزی استان گیلان در بودجه سال آینده است.

وی گفت: از جمله مطالبات بخش کشاورزی گیلان می توان به برقراری خط ویژه اعتباری جهت پرداخت تسهیلات کم بهره 6 درصد برای نوسازی، تجهیز و اصلاح ساختار کارخانه های شالیکوبی استان، تأمین ماشین آلات و توسعه و اصلاح واحد تبدیلی و فناوری های مرتبط اشاره داشت.

عضو مجمع نمایندگان استان گیلان در مجلس خاطرنشان کرد: همچنین تجدید نظر و تغییر زمان بندی از تغییرات پیش بینی شده در بند(خ) ماده 33 قانون برنامه ششم توسعه جهت استمهال بدهی کشاورزان خسارت دیده ناشی از حوادث از دیگر مطالبات ما از مسئولان مربوطه است.

نجفی با بیان اینکه بخشی از درآمد حاصل از تعرفه واردات برنج باید  برای انجام طرح های زیر بنایی به استان های شمالی اختصاص یابد گفت: عدم رعایت حقابه پایاب سد سفیدرود به دلیل احداث سدهای متعدد در بالادست از دیگر مواردی بود که در صحن خطاب به وزیر کشاورزی اعلام داشتم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان