Sunday، 14 April 2024 | یکشنبه، 26 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : بلندترین شب سال که در اسطوره ها شب تولد خورشید بود و بهانه جشن و شادی، در سال های اخیر و در بین هیاهوی گرانی و چشم و هم چشمی ها گویی وقت اضافی برای زخم زدن بر روح و روان شده که شایسته فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی ما نیست.

در ایران و سرزمین های هم فرهنگ مجاور، از شب آغاز زمستان با نام «شب چله» یا «شب یلدا» نام می برند که همزمان با شب انقلاب زمستانی است. در گذشته، آیین هایی در این هنگام برگزار می شد که یکی از آنها جشنی شبانه و بیداری تا بامداد و تماشای طلوع خورشید تازه متولد شده، بود. جشنی که از لازمه های آن، حضور کهنسالان و بزرگان خانواده، به نماد کهنسالی خورشید در پایان پاییز بوده همچنین خوراکی های فراوان برای بیداری درازمدت که همچون انار و هندوانه و سنجد، به رنگ سرخ خورشید باشند و بعد از ورود اسلام و جایگاهی که صله رحم و دید و بازدیدها در تعالیم این آیین الهی داشت، یلدا نیز رنگ و بوی اسلامی به خود گرفت.

جشن یلدا در ایران امروز نیز با گرد هم آمدن و شب نشینی اعضای خانواده و اقوام در کنار یکدیگر برگزار می شود. آیین شب یلدا یا شب چله، خوردن آجیل مخصوص، هندوانه، انار و شیرینی و میوه های گوناگون است که همه جنبه نمادی دارند و نشانه برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستند. ولی در چند سال اخیر گویی شب یلدا فرصتی برای چشم وهم چشمی ها شده و برای برخی نیز قصه شیرین یلدا جایش را با غصه تدارک شب چره های گران برای بلندترین شب سال عوض کرده است.

کام تلخ فروشندگان آجیل شور و شیرین در آستانه یلدا

علی مقدم، رئیس اتحادیه خوار و بار بندرانزلی در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: متاسفانه شاهد سیر صعودی قیمت انواع آجیل در بازار هستیم و این مسئله نه تنها قدرت خرید مصرف کنندگان را کمتر کرده بلکه باعث شده فروش همکاران ما کم شود و علاوه بر درآمد کم، وقتی می خواهیم جنس جدید بخریم باید هزینه اضافی هم روی درآمد ماهانه بگذاریم تا قفسه ها را پر کنیم و در واقع نه تنها درآمد این شغل کفاف زندگی را نمی دهد بلکه خرج هم برای خرید جنس جدید زیاد شده است.

وی با اشاره به اینکه ماهانه شاهد ابطال چهار تا پنج پروانه صنفی از سوی فعالان خواروبار و آجیل فروشی هستیم، گفت: کسادی بازار آجیل نه فقط در شب یلدا بلکه در طول سال بر بازار این صنف حاکم است مردم یا خرید نمی کنند و انواع آجیل را از سبد مصرف خود حذف کرده اند و یا موقع خرید بسیار کم  می خرند و همین باعث شده تا بسیاری از واحدها به دلیل ضرردهی پروانه کسب خود را ابطال کنند.

رئیس اتحادیه خوار و بار بندر انزلی با اشاره به قیمت برخی از اقلام گفت: آجیل ۳۰۰ هزار تومان، تخمه ژاپنی ۲۰۰ هزار تومان، تخم کدو ۱۶۰ هزار تومان، بادام زمینی ۱۰۰ هزار تومان، بادام هندی ۳۶۰ هزار تومان و پسته ۳۶۰ هزار تومان هستند که البته از ابتدای امسال تاکنون هیچ شکایتی مبنی بر گرانفروشی یا کم فروشی در این صنف گزارش نشده است.

سنگینی گرانی و چشم و هم چشمی ها در شب یلدا

شاهرخ شکری، بزرگ خاندان است و می گوید هر سال شب یلدا بهانه ای برای دورهمی و تجدید دیدار بود و همه فامیل از عصر به منزل ما می آمدند و دور هم تدارک شام بود و بعد هم شب نشینی و صرف میوه، شیرینی و آجیل و فال خوش حافظ. ولی امسال به خاطر گرانی که در بازار وجود دارد، دغدغه دارم و سعی می کنم تا حد ممکن برخی هزینه ها را از سبد خرید کم کنم چون حقوق بازنشستگی دیگر کفاف میزبانی در کسوت بزرگ فامیل را نمی دهد و بعد از یک عمر کار و دوندگی، این روزها «هشتم گرو نهم شده».

شکری می گوید: برخی چشم و هم چشمی ها باعث شده تا شیرینی یلدا فراموش شود و البته در این میان گرانی ها هم مزید بر علت است و به جای اینکه منتظر ساعات خوش دورهمی باشیم، نگران این هستیم تا کم و کسری نباشد و چرتکه به دست بگیریم تا خرجمان از دخل جلو نزند.

آیلین ملایی، مادر شاغلی است که می گوید من و همسرم هر دو درآمد داریم ولی واقعا برگزاری شب یلدا برایمان هزینه زیادی دارد به ویژه اینکه جدیدا هم مد شده برای هر مناسبت، تم ویژه می زنند و در فضای مجازی به اشتراک می گذارند و این مسئله نیز علاوه بر هزینه های برگزاری دورهمی یلدا، چالش دیگر من و فرزندانم است که باید برایشان تدارک ببینم وگرنه شب یلدا و مناسبت های دیگر مقدمه جنگ جهانی در منزلمان می شود.

ملایی اضافه می کند: بچه ها چون در جریان هزینه ها نیستند از والدین انتظار دارند تا خواسته هایشان در اسرع وقت و به بهترین شکل ممکن برآورده شود و همین مسئله ممکن است زمینه شرمندگی برخی از والدین و سرخوردگی فرزندان شود در حالی که یلدا در افسانه ها و اسطوره های ایرانی حدیث میلاد عشق و تولد خورشید است و تا همین چند سال قبل بهانه دورهمی های صمیمی و پر از محبت بود، کاش همانقدر که انتظار داریم قیمت ها کمتر شود، در بیشتر شدن محبت های خالصانه ای که کمرنگ شده، قدم برداریم.

این بانو ادامه می دهد: یادم می آید در زمان کودکی به خانه مادربزرگم می رفتیم و همه بچه ها مشغول بازی بودیم و بزرگترها دور کرسی می خندیدند. سینی های خوراکی بود که خودنمایی می کرد، نه خبری از تم مخصوص بود، نه گوشی، نه فضای مجازی و همه خوشحالی ها از ته دل بود. امسال با وضعیتی که در بازار می بینم باید از اقلام مورد نظرم فقط در حد رفع نیاز بگیرم.

کیان عالی زاده که مشغول خرید است در پاسخ به این سوال که «آیا برای خرید یلدا به بازار آمده؟» گفت: تا همین چند سال قبل با لیست بلند بالایی که همسرم نوشته بود به بازار می آمدم و خرید یلدا را انجام می دادم.

وی افزود: امسال تصمیم گرفتیم تقسیم کار کنیم و هر کدام از خواهر و برادرها بخشی از خوراکی ها را تهیه و شب یلدا به منزل پدریمان برویم چون هزینه ها زیاد است و نمی خواهیم در بلندترین شب سال، پدر و مادرمان سنگینی هزینه ها را به دوش بگیرند.

فخرفروشی صد دانه یاقوت ها در بازار میوه یلدا

فرزین پورعلی، رئیس اتحادیه میوه و تره بار بندرانزلی نیز در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه بازار خرید ضعیف است، اظهار کرد: برای شب یلدا هنوز تب و تاب چشمگیری از سوی مردم وجود ندارد و در واقع مردم زیاد میوه نمی خرند.

وی عنوان کرد: در حال حاضر ۱۲۰ نفر در این صنف فعالیت دارند و  امسال ابطال پروانه داشتیم؛ مخصوصا از طرف تازه کارهایی که به امید کسب و کار وارد این شغل می شوند ولی معمولا به دلیل کم تجربگی نمی توانند با پیشکسوتان رقابت کنند و درآمدی ندارند و ترجیح می دهند پروانه فعالیت خود را ابطال کنند.

رئیس اتحادیه میوه و تره بار بندرانزلی، در خصوص قیمت میوه های شب یلدا با بیان اینکه البته به جز هندوانه و انار قیمت میوه ها نسبت به سال قبل تغییر چشمگیری نداشته، افزود: امروز هندوانه را ۸۵۰۰ تومان خریدیم و انار هم تا ۴۰ هزار تومان عرضه می شود. با توجه به اینکه عمده انار شهرستان از شیراز تامین می شود امسال به دلیل کم آبی در باغات شیراز شاهد کاهش محصول و افزایش قیمت آن بودیم.

پورعلی با اشاره به اینکه پرتقال تا سقف ۲۰ هزار تومان در بازار عرضه می شود و سیب خوب هم تا ۲۵ هزار تومان به فروش می رسد، تصریح کرد: در شب یلدا قطعا نظارت ها بیشتر است و امیدواریم مردم برای این  شب رضایت داشته باشند.

وی با بیان اینکه امسال به جز دو مورد گرانفروشی که با توافق طرفین حل شد، مورد شکایتی از سوی مردم در این صنف نداشتیم، تاکید کرد: اداره صنعت، معدن و تجارت نظارت مستمر بر بازار میوه دارد و به طور مداوم قیمت خرید و فروش ها رصد می شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان