Monday، 04 March 2024 | دوشنبه، 14 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : سعادتی استاندار گیلان به سفر اخیر هیئت تجاری و تعدادی از مدیران گیلان به داغستان و آستراخان روسیه اشاره کرد و اظهار داشت: جمهوری داغستان دارای ظرفیت های اقتصادی و تجاری برای تجار و صاحبان واحدهای تولیدی ایران است. وی، داغستان با مرکزیت بندر ماخاچ کالا را از جمله جمهوری های مسلمان نشین در روسیه فدراتیو عنوان کرد و افزود: اشتراک های دینی و فرهنگی موجود بین جمهوری داغستان و جمهوری اسلامی ایران بستری مناسب برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی را فراهم کرده است.

سعادتی با بیان اینکه نیاز وارداتی و ثبات مناسب بازارهای هدف در منطقه به ویژه در جمهوری داغستان فرصتی مناسب را برای تجار و بازرگانان ایرانی فراهم کرده است، تصریح کرد: نزدیکی مرزهای جغرافیایی دو کشور و بازگشایی مسیر ارتباطی داغستان برای وسایل حمل و نقل ایرانی در گسترش بازار منطقه موثر است.

استاندار گیلان، جمهوری داغستان را یکی از مناطق در حال توسعه و شکوفایی اقتصادی بین جمهوری های فدراتیو روسیه دانست و خاطرنشان کرد: توسعه شهرسازی، صنعتی و بهبود فناوری های تولید کشاورزی در این منطقه مشهود است.

وی ادامه داد: بررسی مقطعی قیمت مصالح ساختمانی، مواد غذایی، قطعات خودرویی و پوشاک در جمهوری داغستان نشان دهنده امکان حضور گسترده و چشمگیر کالاهای ایرانی و کسب حاشیه سود بالا در این منطقه است.

سعادتی با اشاره به اینکه سرعت دسترسی قابل توجه به بازار هدف امکان مناسبی را برای بازرگانان ایرانی فراهم کرده است، ابراز داشت: دسترسی زمینی و دریایی امکان حضور دایمی، پر سود و آسان تجار و تولیدکنندگان ایرانی و گیلانی در بازار هدف جمهوری داغستان را نشان می دهد.

استاندار گیلان به توافق های رئیس دانشگاه گیلان با رئیس دانشگاه دولتی ماخاچ کالا اشاره کرد و گفت: تبادل استاد و دانشجو در رشته زبان روسی و دیگر رشته ها از کارشناسی تا دکترا، اعطای بورس به چهار نفر از دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترای داغستانی از طرف دانشگاه گیلان، اعطای بورس به تعدادی از شیعیان داغستانی در مقطع کارشناسی، همکاری مشترک دو دانشگاه در زمینه محیط زیست و همکاری مشترک در مورد چاپ مقاله ها و برگزاری همایش ها از جمله توافق های انجام شده است.

وی با بیان اینکه موافقت شده که دانشگاه های اتحادیه خزر و دانشگاه شناور خزر در تمام رشته های تحصیلی مورد علاقه دوطرف همکاری کنند، بیان داشت: یادداشت همکاری بین شرکت خوراک دان وحدت گیلان با یک شرکت داغستانی برای خرید ماهانه 30 هزار تن غلات از داغستان و دیگر جمهوری های فدراتیو روسیه به ویژه در زمان برداشت این محصول از مزارع منعقد شده است.

سعادتی توافق بین شرکت های تولیدی سیمان از جمهوری اسلامی ایران با شرکت های داغستانی برای صادرات سیمان به این کشور، توافق به منظور ساخت و راه اندازی کارخانه های تولید سیمان توسط متخصصان ایرانی در داغستان و همکاری مشترک بین شرکت های ایرانی و داغستانی برای تولید نیروگاه های با مقیاس کوچک را از توافق های هیئت تجار و مدیران گیلانی در سفر اخیر اعلام کرد.

استاندار گیلان توافق به منظور راه اندازی نمایندگی فروش خودروهای ایرانی در ماخاچ کالا با توجه به تقاضای طرف داغستانی را از دیگر توافق های منعقد شده برشمرد و اذعان کرد: سرای تجاری گیلان در ماخاچ کالا ایجاد می شود ضمن اینکه سرای تجاری داغستان نیز در منطقه آزاد صنعتی – تجاری بندر انزلی ایجاد می شود./فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان