Tuesday، 23 April 2024 | سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : سرپرست دیوان محاسبات گیلان گفت: مطالبات مالی دستگاه های اجرایی گیلان از حدود یک دهه گذشته تا ۲۲ دی امسال به ۱۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان رسیده است که قسمت عمده این مطالبات، مالیاتی است.

امید نبی زاده حقیقی شامگاه چهارشنبه در جمع خبرنگاران درباره تفریغ بودجه استان گیلان در سال 99 اظهار داشت: با انتصاب آقای بذرپاش در ریاست دیوان محاسبات کشور رویکرد جدیدی در دیوان اتخاد شد و نخستین گام کاهش زمان ارائه گزارش تفریغ بودجه بود.

سرپرست دیوان محاسبات استان گیلان با بیان اینکه ما گزارش تفریغ بودجه گیلان را 4 ماه پیش تر از موعد مقرر به مجلس تقدیم کردیم تصریح کرد: منابع بودجه عمومی در سال 99 بیش از 2 هزار و 700 میلیارد تومان بود که 2 هزار و 800 میلیارد تومان آن محقق شد همچنین مصارف هم 9 هزار و 400 میلیارد تومان بود.

نبی زاده با بیان اینکه 7 هزار و 300 میلیارد تومان از اعتبارات مصارف تخصیص یافت و توسط دستگاه ها مصرف شد ابراز داشت: علاوه بر این 7 شرکت دولتی در استان مستقر بودند که پیش بینی منابع و مصارف آنان 2 هزار و 700 میلیارد تومان بود اما 2 هزار و 60 میلیارد تومان آن تخصیص یافت.

وی افزود: قانون برنامه سال گذشته 21 تبصره و 272 بند و جز داشت که از این تعداد 63 بند و جز توسط دستگاه های مرکزی استان قابل ارائه عملکرد بود و 209 جز و بند باید توسط دستگاه های استانی انجام می شد که از 209 بند و جز 103 بند و جز یعنی 49 درصد احکام توسط دستگاه های اجرایی انجام گرفت.

سرپرست دیوان محاسبات گیلان با بیان اینکه 75 بند یعنی 36 درصد فاقد عملکرد و 16 بند معادل 8 درصد فاقد موضوعیت در استان بود و 15 بند نیز به صورت متمرکز توسط دستگاه های اجرایی مرکزی انجام شد گفت: دستگاه های اجرایی باید مطالبات خود را با مدرک در سامانه مدیریت بدهی های دولت ثبت کنند.

 نبی زاده افزود: از یک دهه گذشته تا ابتدای امسال این مطالبات به مبلغ 12 هزار و 600 میلیارد تومان در سامانه ثبت شد و اکنون مطالبات مالی دستگاه های اجرایی استان تا 22 دی به 13 هزار و 600 میلیارد تومان رسیده است که قسمت عمده مطالبات نیز مطالبات مالیاتی است و اداره کل امور مالیاتی استان باید آن را وصول کند.

وی درباره بررسی دیوان محاسبات بر اجرا شدن احکام بودجه با بیان اینکه نظارت مستمر به صورت دو ماهه انجام می گیرد و 4 گزارش دو ماهه تقدیم نمایندگان مجلس شد تصریح کرد: لایحه بودجه سال 1400 دارای 20 تبصره، 219 بند و 233 جز است و امسال 62.5 درصد افزایش احکام بودجه را داشتیم.

سرپرست دیوان محاسبات گیلان با اشاره به اینکه از 450 بند و جز 267 بند و جز در 8 ماهه نخست امسال بررسی شد گفت: 34 درصد به عبارتی 90 مورد دارای عملکرد، 118 مورد فاقد عملکرد و 18 مورد معادل 7 درصد فاقد موضوعیت بود و 41 مورد معادل 15 درصد نیز باید توسط دستگاه های ستادی انجام می شد.

نبی زاده ابراز داشت: در برخی مواقع دستگاه اجرایی مازاد بر اعتبار هزینه می کند اما گاهی هزینه در چارچوب اعتبارات انجام می شود ولی قوانین در آن رعایت نشده که در هر دو مورد قوانین مالی و محاسباتی زیر پا گذاشته شده و ما با ایجاد پرونده موضوع را به دادسرای دیوان محاسبات ارائه می دهیم.

وی درباره مواردی که دستگاه اجرایی پروژه ای را در ابتدای سال با اعتباری مشخص آغاز می کند و در اواسط اجرای آن با تنشی در بازار و افزایش قیمت ها مواجه می شود و هزینه بیشتری را می پردازد خاطرنشان کرد: این مسائل در بررسی ها لحاظ شده و در سازمان برنامه و بودجه در نظر گرفته می شود.

سرپرست دیوان محاسبات گیلان در مورد ترک فعل دستگاه ها با بیان اینکه ترک فعل عدم انجام وظیفه ذاتی دستگاه است افزود: واگذاری اراضی ملی، بدون نظارت از مصادیق ترک فعل است و اگر دستگاه اجرایی اراضی ملی را به اشخاص حقیقی یا حقوقی واگذار کند اما طرحی در آن انجام نگیرد تخلف است.

نبی زاده با تأکید بر اینکه دستگاه اجرایی باید بر انجام آن طرح نظارت کند و با اشاره به موانع بانک ها در ارائه تسهیلات به مردم به عنوان یکی از مصادیق ترک فعل گفت: اعطای تسهیلات در مورد بانک ها دستورالعمل خاص خود را دارد و بررسی های ما در مورد تسهیلات در چند محور خلاصه می شود.

وی با بیان اینکه تسهیلاتی که توسط بانک ها ارائه می شود تابع قوانین بانک مرکزی است اظهار داشت: ستاد و کارگروه رفع موانع تولید در استان این موارد را بررسی و حل و فصل می کند و از طرفی دیوان محاسبات گیلان نیز به عنوان ناظر و با تعامل با کارگروه رفع موانع تولید استان اقدام لازم را انجام می دهد.

سرپرست دیوان محاسبات گیلان با بیان اینکه دیوان محاسبات علاوه بر حسابرسی مالی، حسابرسی عملکرد را نیز در دستور کار دارد افزود: برای بررسی موضوعی مشکلات اقدام کردیم و مشکلات را پس از آسیب شناسی در گزارش حسابرسی عملکرد به نمایندگان مجلس یا مراجع ذی ربط ارائه می دهیم.

نبی زاده با اشاره به رویکرد دیوان محاسبات مبنی بر دیوان فناورانه مردم پایه دارد عنوان کرد: موضوع فناورانه به خود دیوان برمی گردد به این معنی که باید توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در سامانه های دیوان را برای نظارت آنلاین داشته باشیم زیرا به روزرسانی سامانه سبب کمک به حسابرسان دیوان محاسبات می شود.

وی با بیان اینکه پایگی دیوان به این معنی است که باید مشکلات مردم را شناسایی کرده و برای حل آن زمینه هایی نطیر اجتماعی سازی، اطلاع رسانی به موقع و اعتمادآفرینی را داشته باشیم اذعان کرد: باید از مردم برای کسب اخبار و اطلاعات در حوزه عملکرد دستگاه های اجرایی استان بهره گیری کنیم.

سرپرست دیوان محاسبات گیلان افزود: اکنون شبکه یاوران مردمی دیوان محاسبات و هیئت اندیشه ورز دیوان محاسبات در استان تشکیل شده که شامل نخبگان، اساتید، بسیجیان  دانشجویان، معتمدان محلی و مدیران دستگاه های اجرایی هستند و درباره چگونگی حل و فصل مشکلات مردم به ما مشاوره می دهند.

نبی زاده عنوان داشت: مردم می توانند با مراجعه به سامانه نظارت مردمی دیوان محاسبات گزارشات خود را منعکس و حدالامکان مستندات مربوط به گزارش را در سایت بارگذاری کنند همچنین مرکز نظارت مردمی دیوان با شماره 198 آماده دریافت گزارشات مردمی هستند.

وی با بیان اینکه اپراتورهای این مرکز از کارشناسان خبره دیوان محاسبات هستند و مردم می توانند با این سامانه تماس بگیرند البته این انعکاس با حفظ محرمانگی است افزود: فصل جدیدی در دیوان محاسبات آغاز شده و با سامانه نظارت مردمی که شکل گرفته انتظار داریم مردم نیز برای حل مشکلات خود یاریگر ما باشند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان