Saturday، 20 April 2024 | شنبه، 01 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : وزیر آموزش وپرورش با بیان اینکه اکنون مصوبه رتبه بندی معلمان در شورای نگهبان در دست بررسی است گفت: ما آمادگی تشکیل هیئت های ممیزه را داریم تا پس از ابلاغ قانون سریعاً رتبه بندی را اجرا کنیم.

به نقل از مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش صبح امروز، یوسف نوری، با حضور در استودیو شبکه ۳ برنامه تلویزیونی «سلام صبح بخیر»، در خصوص «برقراری عدالت آموزشی» اظهار کرد: عدالت آموزشی، نیازمند توجه ویژه به مناطق محروم هست؛ تا معلم ثابت دارای مهارت و صلاحیت و با رشته مرتبط برای این مناطق در نظر گرفته نشود و تا زیرساخت های لازم متناسب با زیست بوم مورد نظر فراهم نشود، عدالت آموزشی برقرار نخواهد شد؛ لذا این موضوع با جدیت در دستورکار وزارت آموزش و پرورش قرار گرفته است.

وی افزود: در دوره ای که ویروس کرونا برای معلمان شرایط جدیدی بوجود آورد؛ معلمان در ابتدا برای این شرایط و تدریس در فضای مجازی، آمادگی لازم را نداشتند ولی خیلی زود با تلاش و پشتکار توانستند آموزش دانش آموزان را از بستر فضای مجازی، ادامه دهند که البته در این مسیر، اولیا و خانواده ها نیز به طور جدی با معلمان، همراهی و همکاری کردند و اکنون که گشایشی ایجاد شده، توصیه می کنم که از این فرصت به خوبی استفاده شود.

نوری ضمن اشاره به آخرین اقدامات صورت گرفته در خصوص «رتبه بندی معلمان»، اظهار کرد: در سال ۱۳۹۰ سند تحول بنیادین نظام رتبه بندی مصوب شد؛ در این سند، برای ارتقای کیفیت آموزش و پرورش، رقابت بین معلمان، احراز شایستگی ها، ارتقای صلاحیت های حرفه ای معلمان و … بحث «رتبه بندی» مطرح شد، که متعاقب آن در سال ۱۳۹۲ مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در سیاست های کلی ابلاغی، به این امر تأکید فرمودند و قبل از آن نیز در برنامه ششم توسعه، اشاره شده بود و به عبارتی اسناد فرادستی بر این مسئله تأکید دارند که ما نظام تعلیم و تربیت را به سمت کیفیت بهتری ببریم.

در همین راستا، در سال های گذشته با عنوان «رتبه بندی معلمان» در سال ۱۳۹۳و ۱۳۹۸ اقداماتی در جهت ترمیم حقوق معلمان انجام شد که نظام مند نبود و در سال ۱۳۹۹ نیز دولت، لایحه ای در همین راستا به مجلس ارائه کرد، این لایحه اخیراً از سوی مجلس تصویب و به شورای نگهبان ارسال شده است و دولت و رئیس محترم جمهور نیز اصرار به انجام «رتبه بندی معلمان» دارند و این یک امر تمهیدی و تدریجی است.

نوری در خصوص تفاوت بین رتبه بندی و همسان سازی تصریح کرد: «رتبه بندی» با «همسان سازی» متفاوت است، «طرح همسان سازی» برای برقراری عدالت در پرداخت ها صورت می گیرد؛ درحالی که «رتبه بندی» برای کیفیت بخشی به نظام تعلیم و تربیت است و برای رقابت درون گروهی انجام می شود و ما به ازای اقتصادی هم دارد؛ زیرا هرچه کیفیت آموزش و پرورش ما بیشتر باشد تولید ناخالصی ما بیشتر می شود و شاخص های توسعه سرمایه انسانی بیشتر شده و محرومیت های ما کمتر خواهد شد. چون پیشرفت و آبادانی کشور از مسیر آموزش و پرورش خواهد گذشت و آموزش و پرورش در هر نظامی پایه است و مقام معظم رهبری فرمودند: که آموزش و پرورش قاعده نظام است.

وی گفت: سرمایه گذاری در آموزش و پرورش، بیش از آنچه تصور می کنید، بازگشت پذیر است و «نظام رتبه بندی» در واقع کلید اصلی این کار است.

وزیر آموزش و پرورش در مورد طرح همسان سازی در دولت گفت: خوشبختانه در هفته گذشته، در جلسه هیئت دولت، از سوی ریاست محترم جمهوری بر همسان سازی پرداخت حقوق در دستگاه ها تأکید شده است و سازمان امور استخدامی کشور، باید این امر را در مدت زمان کوتاه وبه سرعت عملیاتی کند.

عضو کابینه دولت سیزدهم گفت: اقتصاد دوم فرهنگیان، اجرای طرح رتبه بندی است که با اجرای این طرح شایستگی های معلم، مدرک تحصیلی او در حقوق و مزایایش تأثیر خواهد گذاشت. در این مورد، هم اکنون مصوبه مجلس در شورای نگهبان در حال بررسی است و ماهم آئین نامه های آن را تصویب می کنیم و سریع بعد از ابلاغ این کار را انجام خواهیم داد.

وزیر آموزش و پرورش در رابطه با «بازگشایی مدارس» گفت: بر اساس یک عادت دیرینه هر اتفاقی که می افتد مدارس را تعطیل می کنیم، با بارش برف، آلودگی هوا و.. که البته این صحیح نیست و باید با ارتقای سواد فرزندان مان در این حوزه وآموزش سواد سلامت در زمان آلودگی هوا، از دانش آموزان مراقبت شود. در خیلی از کشورها آلودگی از شهرهای ما بیشتر است اما بچه ها همیشه به مدرسه می روند و با رعایت پروتکل های مورد نظر از امر تعطیلی پیشگیری می شود که ما هم باید به این مرحله برسیم.

وی با اشاره به اینکه زمان آموزش ما کم نیست اما اینکه به راحتی مدارس را تعطیل کنیم و بچه ها با موقعیت های جدید آشنا نشوند خوب نیست، گفت: بچه ها باید با موقعیت ها آشنا شوند و کرونا هم یکی از همین موقعیت هاست، اگر در برخی کشورها با شیوع کرونا تعطیلی داشتیم، تنها در حدود چند هفته یا حداکثر شش ماه بود، در صورتی که در کشور ما مدارس حدود ۲ سال تعطیل شد.

نوری تأکید کرد: ما در فضای مجازی امکان و فرصت های یادگیری را نمی توانیم به طور ۱۰۰ درصد برای دانش آموزان فراهم کنیم و فرایند تعلیم و تربیت آنگونه که باید نیست؛ قطعاً در پایه ابتدایی به آن سواد هدف گیری شده با آموزش مجازی نخواهید رسید و الزام نیست که فقط در فضای مجازی و با آموزش مجازی ما به هدف رسیده باشیم می توانیم با رعایت پروتکل ها مدارس را حضوری کنیم، واکسیناسیون را انجام دادیم، واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال در دنیا انجام نشده و تنها در دنیا برای ۱۰ میلیون نفر انجام شده است که اگر نیاز بود واکسیناسیون زیر ۱۲ سال را هم انجام می دادیم.

وی تصریح کرد: تا کنون حدود ۹۴ درصد از دانش آموزان و معلمان واکسیناسیون را انجام داده و دوز دوم هم بیش از ۷۵ درصد تزریق شده است و این آمار بسیار خوبی است.

نوری با اشاره به بازگشایی مدارس در روستاها و مدارس حاشیه شهرها عنوان کرد: بعضی از مدارس مانند شهرهای تهران و مراکز استان ها به خاطر کرونا بازگشایی حضوری نداشتند اما همکاران ما در مدرسه حضور دارند. توصیه ما این است که با رعایت دستورالعمل های بهداشتی و دارویی مدارس را بازگشایی کنیم و با دسته بندی مثلاً ۱۰ نفره یا بیشتر از فضای جمعی استفاده کنیم. حتی پیشنهاد کردیم که برای جلوگیری از خطرات احتمالی بیماری کرونا، کلاس های درس را در ورزشگاه ها، مرکز فرهنگی، مرکز آموزشی و یا مراکز مذهبی مانند مساجد و حسینیه ها هم می توانید برگزار کنید و در این رابطه از فضاهای متفاوت استفاده شود.

وی ادامه داد: در سندتحول، برای ارتقای آموزش و مهارت آموزش دانش آموزان، تأکید شده است که ۱۰ تا ۲۰ درصد کلاس ها را بیرون از مدرسه برگزار کنیم در برنامه ویژه مدرسه یا «بوم» نیز که بخشنامه آن هم به تمام استان ها ابلاغ شده است، تأکید بر این است که فقط در یک کلاس واحد نباشیم و حتی محتوای ما هم به عنوان بسته های یادگیری متنوع باشد که البته کرونا این فرصت را فراهم کرده تا آموزش ها به صورت ترکیبی باشد و در جایی که امکان حضور همه دانش آموزان در مدرسه نیست از فضاهای بیرون هم استفاده کنیم.

وزیر آموزش و پرورش گفت: در برنامه های دولت بحث عدالت و شفافیت و مردمی و همسان سازی مطرح است و با توجه به اینکه در هفته شوراهای آموزش و پرورش هستیم، برای تفویض اختیار، تمرکززدایی و جلب کمک های دستگاه ها و کمک های مردمی تشکیل شده که ما بتوانیم این عدالت را گسترش دهیم و مهم ترین بخش عدالت اجتماعی، عدالت تربیتی یا نصیب آموزشی برابر است و ما باید تلاش کنیم نصیب آموزشی برابر را فراهم کنیم.

وی گفت: مدارس غیردولتی که به عنوان خصوصی گفته می شود و تعداد زیادی در کشور نداریم که تعدادی مربوط به دانشگاه آزاد و تعدادی هم مربوط به مردم است، اگر منجر به ایجاد تعهدات جدید شود و فاصله طبقاتی را زیاد کنند به اهداف خود نرسیده ایم. در همین راستا، از برخی مؤسسان مدارس غیردولتی خواستیم تا این مدارس را به سمت مدارس «غیر انتفاعی» هدایت کنند که اگر سودی حاصل شد بتوانیم در جایی که نیاز است هزینه کنیم، مثلاً در مناطق مرزی ما که می توانند تحت این روش ها رشد پیدا کنند. مدارسی را در تهران داریم که مدارسی را در سیستان و بلوچستان ایجاد کرده اند و از ماهیت مدرسه خصوصی باید به مدرسه غیردولتی آنها را هدایت کنیم و این طرح در دنیا اتفاق افتاده که تعداد مدارس غیردولتی و خصوصی در سالیان اخیر کاهش پیدا کرده چون مدارس دولتی کیفیت بهتری پیدا کرده است.

عضو کابینه دولت سیزدهم ادامه داد: در مرحله اول برقراری عدالت آموزشی، برای «مدارس مرزی» هدف گذاری کرده ایم که به هر مدرسه، یک معلم ثابت و آموزش دیده در رشته مرتبط اختصاص دهیم و زیرساخت های این مدارس را از جهت فیزیک کلاس و مدرسه و تجهیزات فراهم کنیم و در زیرساخت های غیر فیزیکی، از روش های مناسب و مطالعه شده برای آن مناطق و مبتنی با آن ساختار و زیست بوم استفاده کنیم و روش های نوین را برای آنها هم احیا کنیم.

وی بیان کرد: در مرحله دوم به مدارس روستاها و در مرحله بعدی به حاشیه شهرها خواهیم پرداخت. بسیاری از مدارس ما به صورت غیر دولتی اداره می شوند این شاید به دلیل تقاضای مردم و تقاضای اجتماعی است و یا بازا سازی و یا به هر دو دلیل بوده است. اما مدارس دولتی ما هم از امکانات خوبی برخوردار هستند و امیدواریم بتوانیم مدارس دولتی را با کمک معلمان، با کیفیت تر از قبل کنیم. نظام رتبه بندی در کیفیت بخشی مؤثر بوده و کلید ارتقای سطح آموزشی است.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص اختلاف ساعات کاری معلمان دوره ابتدایی و متوسطه گفت: اساس قانون و ضوابط دوره ابتدایی برای حضور همکاران در هفته در حدود، ۲۸ ساعت بود که امروز به ۲۵ ساعت رسیده است و حکم معلمی که دوره ابتدایی را انتخاب می کند بر این اساس تعریف شده است. و همیشه صحبت بر این بوده که چرا در دوره متوسطه ۲۴ ساعت و ابتدایی باید ۲۸ ساعت تدریس شود، این یک قانون مصوب است و این دوره این گونه تعریف شده است.

نوری با اشاره به فداکاری معلمان گفت: برخی از همکاران ما بیش از ۲۰ سال سابقه دارند و در هفته ۲۴ ساعت در مدرسه فعالیت می کنند؛ به عقیده ما این کار ارزشمندی است و نذرخدمت است که باید این معلمان شناخته شوند و از آنها تقدیر شود.

وی در خصوص کلاس های ضمن خدمت معلمان در رابطه با آموزش های ترکیبی گفت: متأسفانه در آموزش ترکیبی، هنوز قواعد را به معلم هم آموزش نداده ایم که باید گروه بندی کنیم و آموزش دهیم. ما در کلاس درس گروه بندی می کنیم تکالیف را از نزدیک نظاره می کنیم اما با تراکم تعدد و تنوع کار زیاد معلم هم کارش بسیار سنگین تر شد؛ ما قدردان معلمان هستیم و در مصوبه اخیر هیئت دولت، در بحث برابری پرداخت ها دولت موظف شده است که معلمان را هم تحت پوشش قرار دهد. معتقدیم اینها اقداماتی است که در جهت تحقق عدالت اجتماعی باید صورت بگیرد.

وزیر آموزش وپرورش در پایان گفت: رسانه ها باید به آموزش و پرورش کمک کنند و من قدردان صدا و سیما هستم که در جهت ارتقای سطح نظام آموزش و پرورش تلاش می کند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان