Sunday، 25 February 2024 | یکشنبه، 06 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به افزایش ۱۵ درصدی تولید فندق در سال جاری گفت: باغداران گیلانی امسال ۲۲ هزار و ۳۰۰ تن فندق برداشت کردند.

صالح محمدی با اشاره به وجود ۸۵ درصد باغ های فندق کشور در گیلان، این استان را بزرگترین تولید کننده فندق کشور دانست و گفت: با پایان برداشت فندق از باغات استان امسال ۲۲ هزار و ۳۰۰ تن فندق برداشت شد.

وی با بیان اینکه این میزان فندق از ۲۰ هزار و ۲۵۰ هکتار باغ در سطح استان گیلان برداشت شد، افزود: در مقایسه با سال گذشته شاهد افزایش ۱۵ درصدی تولید فندق در استان گیلان هستیم.

محمدی شرایط مساعد آب و هوایی، رعایت اصول باغداری شامل تغذیه مناسب، آبیاری و هرس را از دلایل افزایش محصول فندق در گیلان برشمرد و اضافه کرد: ارزش ریالی این مقدار فندق برداشت شده ۱۲ هزار و ۳۵۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

وی با اشاره به اینکه ۵۹ هزار و ۳۵۰ باغدار در گیلان فندق تولید می کنند، گفت: رودسر، املش، سیاهکل، رودبار، تالش و آستارا مهمترین شهرستان های تولید فندق در گیلان هستند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه رودسر با بیشترین سطح زیرکشت و تولید، رتبه نخست استان را به خود اختصاص داده است، ادامه داد: ۹ واحد فرآوری فندق در گیلان با ظرفیت ۵ هزار و ۶۰۰ تن فعال هستند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان