Sunday، 14 July 2024 | یکشنبه، 24 تیر 1403
1 2

گیلانیان : رئیس کل دادگستری گیلان با اشاره به اقدامات لازم برای احیای تالاب عینک گفت: شهرداری رشت تا ۲ هفته فرصت دارد که قرارداد بهره برداری از تالاب عینک را با شرکت آب منطقه ای گیلان به امضاء برساند در غیر این مرتکب ترک فعل شده است.

حجت الاسلام والمسلمین حمزه خلیلی امروز در سومین نشست ساماندهی و احیای تالاب عینک به ریاست رئیس کل دادگستری استان که با حضور جمعی از مدیران شهرداری و مدیران کل دستگاه های مرتبط برگزار شد، اظهار داشت: در نشست قبلی مصوب شده بود که شهرداری موظف است قرارداد بهره برداری از تالاب عینک را با شرکت آب منطقه ای گیلان به امضاء برساند که متاسفانه تاکنون در این زمینه اقدامی صورت نگرفته و اگر شهرداری تا دو هفته، این نقیصه را جبران نکند، به جرم ترک فعل از سوی دستگاه قضا مورد پیگرد قانونی قرار می گیرد.

رئیس کل دادگستری استان گیلان با انتقاد از تداوم روند ساخت و سازهای غیر مجاز در حاشیه تالاب عینک تاکید کرد: شهرداری نسبت به این اقدامات غیر قانونی که ماهیت و موجودیت تالاب را تهدید کرده، اقدامات پیشگیرانه و سلبی را به عمل آورد.

رئیس شورای قضایی استان تصریح کرد: اگر از این پس حتی یک مورد به ساخت و سازهای غیرمجاز حاشیه تالاب عینک افزوده شود، با شهرداری برخورد قانونی و قضایی خواهد شد.

وی همچنین وجود تالابی با مشخصات عینک در حوزه شهری رشت را فرصتی مغتنم برای سرمایه گذاری و رونق گردشگری عنوان کرد و افزود: متولیان و مدیران شهر رشت باید فرصت را مغتنم شمرده و برای بهره برداری از این تالاب نیز برنامه ریزی کنند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان نیز در این نشست با انتقاد از اجرا نشدن مصوبه پیشین نشست ساماندهی تالاب عینک مبنی بر بهره گیری مناسب از آن با حفظ کاربری و معیارهای شرکت آب منطقه ای گیلان گفت: پیگیری های قضایی یک سال گذشته موجب شد تا روند صدور سند برای تالاب عینک به نام منابع طبیعی به نتیجه برسد اما شهرداری برای بهره برداری مناسب از این سرمایه طبیعی کوتاهی کرده است.

سیف الله مسرور معاون قضایی دادگستری گیلان نیز در این نشست تاکید کرد: در صورت جدیت شهرداری برای بهره برداری مناسب از تالاب عینک، پهنه آبی و بستر و حریم تالاب از سوی شرکت آب منطقه ای گیلان به مدت 5 سال به شهرداری واگذار می شود و برای 5 سال دیگر نیز قابل تمدید خواهد بود.

وی با بیان اینکه شهرداری باید پاسخگوی قصور خود در این زمینه باشد افزود: اگر شهرداری به تعهدات خود در خصوص تالاب عینک به موقع عمل نکند، بهره برداری از این تالاب به سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار خواهد شد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان