Wednesday، 28 February 2024 | چهارشنبه، 09 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : فلاح میری از آمار پایین وقوع سرقت به عنف و همراه با تهدید در گیلان خبر داد و گفت: آمار وقوع سرقت های خرد در استان گیلان روند افزایشی دارد.

مهدی فلاح میری - دادستان عمومی و انقلاب استان گیلان- شامگاه شنبه( ۱۳ اسفند) در برنامه خبری در شهر اظهار داشت: زورگیری آنطور که در احکام و قانون قید شده نوعی سرقت که همراه با آزار و اذیت همراه است محسوب می شود.

وی تصریح کرد: در قانون مجازات اسلامی در مورد سرقت هایی که شبانه انجام می شود و سارق با خود سلاح سرد یا گرم به همراه دارد و از یک نفر و بیشتر هستند و شخص مالباخته را مورد اذیت و ازار قرار می دهند، تا ۲۰ سال حبس مجازات تعیین شده است.

فلاح میری تصریح کرد: متاسفانه آمار برخی سرقت ها که سرقت های ساده هستند نظیر سرقت از منازل و یا سرقت از خودرو امروزه افزایش پیدا کرده است که قانونگذار برای این نوع سرقت ها تا سه سال مجازات حبس تعیین کرده است.

وی اذعان کرد: در استان گیلان سرقت به عنف و همراه با تهدید به نسبت سایر استان های کشور کمتر مشاهده شده همچنین قانونگذار در مورد سرقت های مسلحانه مجازات های بسیار سنگینی را وضع کرده است.

دادستان عمومی و انقلاب استان گیلان افزود: حکم فردی که با خود سلاح به همراه دارد و با سلاح سرقت می کند در حد محارب است و قاضی اگر به این نتیجه برسد که فرد مذکور موجبات ناامنی را در اجتماع فراهم آورده او را به عنوان مفسد فی الارض محاکمه می کند.

فلاح میری ادامه داد: طبق اصلاحیه ای که قانونگذار اخیرا اعلام کرده در مورد سلاح چه گرم، چه سرد و چه حتی چاقو باشد یعنی ابزاری که ایجاد رعب و وحشت کند و مقاومت و دفاع فرد را مختل نماید، قطعا به عنوان سلاح شناخته می شود و مجازات آن بسیار سنگین است و چنین سارقانی هرگز مشمول عفو و ارفاقات قانونی نمی شوند.

وی یادآور شد: امروزه متاسفانه آمار وقوع سرقت های خرد مقداری در استان گیلان روند افزایشی دارد و نیروهای فراجا به خوبی پای کار هستند و با تشکیل کمیته هایی به صورت شبانه روز بخشهایی از شهرها را تحت پوشش قرار داده اند.

دادستان عمومی و انقلاب استان گیلان خاطرنشان کرد: نهادها و تاسیسات عمومی نظیر مخابرات، آب و فاضلاب و برق منطقه ای مکلف شدند از اموال خود در برابر سرقت محافظت کنند زیرا پدیرفتنی نیست مدیر دستگاهی که امانت دار آن اموال است بعد از پایان ساعت کار به منزل مراجعه کند در حالیکه نیروهای فراجا تا صبح مشغول گشت زنی و صیانت از اموال آنها باشند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان