Wednesday، 28 February 2024 | چهارشنبه، 09 اسفند 1402
1 2

شالیکار گیلانی،خطر در کمین شماست

۱۴۰۲/۰۲/۱۹ ۱۹:۲۱ | چاپ کد خبر: 84747 |

گیلانیان |معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان: خراش در بدن و ارتباط با خاک و آب آلوده مهم‌ترین عامل انتقال بیماری باکتریایی تب شالیزار است.

عقیل قلی پور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تب شالیزار ، شایع‌ترین بیماری مشترک انسان و حیوان در جهان است، اظهار کرد: بیماری تب شالیزار با نام علمی "لپتوسپیروز" یک بیماری باکتریایی است و در فصول کشاورزی و آغاز نشاء برنج در استان‌های شمالی، به دلیل آلودگی آب‌ها به فضولات جانورانی مانند موش، خرگوش، سگ و خوک شروع می‌شود.

وی با بیان اینکه شایع‌ترین عوامل شیوع این بیماری تماس زخم‌های باز با آب و خاک آلوده در زمان فعالیت در شالیزار‌ها است، افزود: شالیکاران زخم‌های باز خود را مداوا کنند و مراقب انتقال بیماری از این طریق باشند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه این باکتری از طریق ادرار حیوانات و جوندگان وارد آب می‌شود و می‌تواند چندین ماه در آب زنده بماند، تصریح کرد: علائم این بیماری مشابه بیماری آنفلوآنزا است که مبتلایان به آن در ۹۰ درصد موارد پس از یک هفته بهبود خواهند یافت، اما ۱۰ درصد بقیه دچارعفونت شدید و نارسایی کلیوی می‌شوند.

قلی پور از شالیکارانی که علایمی مانند تب و لرز، درد شدید عضلانی، سردرد مداوم، تهوع، استفراغ، اسهال و حتی نارسایی کلیه دارند خواست سریع‌تر به مراکز درمانی مراجعه کنند.

منبع: فارس
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان