Sunday، 14 July 2024 | یکشنبه، 24 تیر 1403
1 2

گیلانیان |زمانی که در یک حباب زندگی می‌کنید که توسط افرادی با دیدگاه‌های متفاوت از جمله همکاران، اعضای خانواده یا دیگران احاطه شده این موضوع می‌تواند احساس تنهایی و انزوا را در شما تشدید کند.

سیاست، دین و پول. اغلب گفته می‌شود که نباید در مورد این سه چیز صحبت کنید. با این وجود، اجتناب از بحث‌های سیاسی هر روز دشوارتر می‌شود. به نظر می‌رسد مردم در مورد به اشتراک گذاشتن دیدگاه‌های خود پر سر و صدا‌تر هستند و تفرقه و اختلاف نظر سیاسی قوی‌تر از همیشه است. هنگامی که شما توسط افرادی با دیدگاه‌های مخالف احاطه شده‌اید ممکن است احساس تنهایی کنید. انزوای سیاسی می‌تواند بر سلامت روحی و جسمی شما تاثیر بگذارد.

به گزارش گیلانیان نقل از menshealth، سیاست عمیقا در باور‌ها و ارزش‌های ما ریشه دارد. افراد احساسات قوی دارند و زمانی که موضوع گفتگو مطرح می‌شود ممکن است احساس کنند که در حالت تدافعی قرار گرفته اند. فرقی نمی‌کند که بحث درباره احزاب سیاسی باشد یا نامزد مشخصی که برای ریاست جمهوری نامزد می‌شود یا مسائلی مانند سقط جنین یا کووید-۱۹. نظرسنجی شبکه خبری «ان بی‌سی» که در اکتبر ۲۰۲۲ میلادی انجام شد نشان داد که ۸۱ درصد از دموکرات‌ها و ۷۹ درصد از جمهوری خواهان معتقدند که دستور کار طرف مقابل، آمریکا را نابود خواهد کرد.

بر اساس نتایج نظرسنجی شبکه خبری «سی بی‌اس» و «یوگاو» در سال ۲۰۲۱ میلادی حدود ۶۰ درصد از آمریکایی‌ها در سراسر احزاب سیاسی فکر می‌کنند که مردم بیش‌تر با یکدیگر کنار می‌آیند، اما سیاست آنان را از هم جدا می‌کند. با این وجود، ۳۳ درصد می‌گویند گفتگو با افراد دارای دیدگاه‌های سیاسی متفاوت معمولا «ناخوشایند» است.

زمانی که در یک حباب زندگی می‌کنید که توسط افرادی با دیدگاه‌های متفاوت از جمله همکاران، اعضای خانواده یا دیگران احاطه شده این موضوع می‌تواند احساس تنهایی و انزوا را در شما تشدید کند.

ممکن است احساس کنید که عقاید و باور‌های شما دائما زیر سؤال می‌رود. ممکن است زیر سوال بردن خود را آغاز کنید و احساس ناامیدی کنید. ممکن است فکر کنید که مرتکب اشتباه شده اید.

به نظر می‌رسد تسلیم شدن بهترین گزینه است و به همین دلیل است که بسیاری از افرادی که در نهایت به این باور می‌رسند که صدایی ندارند رای نمی‌دهند و در انتخابات شرکت نمی‌کنند. تمام این موارد می‌توانند منجر به شرایط سلامت روان مانند اضطراب و افسردگی شوند که از نظر جسمی نیز بر شما تاثیر خواهند گذاشت.

چگونه انزوای سیاسی بر سلامت روان شما تاثیر می‌گذارد؟
موضوعات سیاسی می‌توانند ماهیت وجودی داشته باشند و عمیقا به درک مفاهیم از خود، دیگران، زندگی و مرگ ضربه بزنند. بنابراین، زمانی که اطرافیان‌تان با شما مخالف هستند یا شما را به عنوان یک «فرد بد» تصور می‌کنند قابل درک است که حالت تدافعی می‌گیرید یا احساس درماندگی خواهید کرد. این تجربه پاسخ استرس فیزیولوژیکی فرد را افزایش می‌دهد که در نهایت او را در حالت جنگ، پرواز و انجماد قرار می‌دهد. نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهند افرادی که با سطوح بالایی از قطبی شدن سیاسی مواجه بودند ۵۲ تا ۷۱ درصد احتمال بیش‌تری برای ابتلا به یک اختلال افسردگی یا اضطراب داشتند.

احساس انزوای سیاسی ممکن است باعث شود شما بیش از حد هوشیار و دائما مضطرب باشید. این وضعیت ممکن است منجر به تعاملات اجتماعی کم‌تری شود که خود سبب ساز انزوا و افسردگی است. در آن صورت چرخه‌ای باطل ایجاد می‌شود که با ترس، اجتناب و افسردگی بیش‌تر مشخص می‌شود.

هم چنین، این موضوع می‌تواند تفکر سیاه و سفید را ایجاد کند که جنبه اصلی چندین اختلال شخصیت از جمله اختلال شخصیت مرزی است. زمانی که افراد تنها هستند و از حمایت اجتماعی برخوردار نیستند حالتشان همراه با افسردگی یا اضطراب است و برخی از افراد ممکن است افکار مرتبط با خودکشی یا قتل را تجربه کنند یا رفتار‌های پرخطر داشته باشند. به همین دلیل است که ما هم چنان شاهد حوادث بیش‌تری از جمله خودکشی‌های کامل و تیراندازی‌های دسته جمعی در سراسر ایالات متحده امریکا با سرعتی نگران‌کننده هستیم.

استرس و انزوا می‌تواند بر سلامت جسمانی شما نیز تاثیر بگذارد
شرایط سلامت روان اغلب باعث ایجاد پاسخ فیزیولوژیکی می‌شود. نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهند افرادی که از نظر سیاسی بیش‌تر از میانگین رای دهندگان در ایالت خود احساس تفاوت دارند روز‌های بیش‌تری در هر ماه سلامت جسمانی ضعیف را تجربه می‌کنند. ترس از افرادی با دیدگاه‌های متضاد باعث ایجاد حالت دائمی «برانگیختگی و اضطراب» می‌شود. استرس باعث می‌شود مغز ماده شیمیایی کورتیزول را آزاد کند که واکنش بدن شما به استرس را تنظیم می‌کند.

استرس در سطح متوسط می‌تواند برای شما خوب باشد به خصوص اگر ذهن‌تان را مشغول نکند. با این وجود، ترشح بیش از حد کورتیزول در بلند مدت می‌تواند بر سیستم ایمنی بدن تاثیر بگذارد و باعث ضعف عضلانی، فشار خون بالا، قند خون بالا و چاقی شود. استرس مزمن می‌تواند شما را تحریک‌پذیر کند و باعث ایجاد شرایطی مانند حمله قلبی، سکته مغزی و درد مزمن شود. ما برای این هجوم مداوم استرس به دلیل تفرقه و اختلاف نظر سیاسی که اکنون در حال وقوع است آماده نیستیم.

افراد مبتلا به افسردگی ممکن است خلق و خوی ضعیفی داشته باشند، از تعاملات اجتماعی کناره گیری کنند و مراقبت از خود را متوقف نمایند. پژوهش‌ها نشان می‌دهند احساس قطبی شدن سیاسی احتمالا بروز اختلالات خواب را تقریبا ۵۰ درصد افزایش می‌دهد.

نکاتی برای مقابله با انزوای سیاسی
آزادی مشارکت در گفتمان سیاسی بخش مهمی از جامعه امریکاست. با این وجود، تفرقه افکنی، منفی نگری و انزوا عواملی هستند که می‌توانند همراه با عوارض باشند.

در ادامه چند نکته برای مقابله با قطبی شدن سیاسی به منظور محافظت از سلامتی‌تان ذکر می‌شود:

۱-تشخیص دهید که تنها نیستید
حتی زمانی که احساس می‌کنید توسط افرادی احاطه شده‌اید که با آنان مخالف هستید احتمالا در باورتان تنها نیستید. اگرچه ممکن است خود را در جامعه‌ای بیابید که بسیاری با اعتقادات شما مخالف باشند، اما دیگرانی هستند که مانند شما فکر می‌کنند. توصیه می‌شود در گروه‌های رسانه‌های اجتماعی که با باور‌های شما همسو هستند مشترک شوید و با سازمان‌های محلی با دیدگاه‌های مشابه همکاری کنید.

۲-مکالمات سیاسی را بر تجربیات شخصی متمرکز کنید
اگرچه کار آسانی نیست، اما سعی کنید از صحبت در مورد سیاست و رویداد‌های جاری با افرادی که به خوبی نمی‌شناسید خودداری کنید. اگر نمی‌توانید از گفتگو اجتناب ورزید پیشنهاد می‌شود بر روی چگونگی شکل گیری باورهای‌تان توسط تجربیات شخصی تان تمرکز کنید نه این که صحبت‌های مفسران سیاسی در رسانه‌ها را تکرار کنید. حتی در میان کسانی که دیدگاه‌های مخالف دارند معمولا زمانی به یک فرد احترام گذاشته می‌شود که دیدگاه‌های او ناشی از تجربیات شخصی‌اش باشد و نه ناشی از پروپاگاندا و تبلیغاتی که او تحت تاثیر آن بوده است.

۳-شبکه خود را گسترش دهید
احتمالا با افرادی روبرو خواهید شد که دیدگاه‌های سیاسی مخالفی دارند بنابراین، دانستن این که چگونه با آنان صحبت کنید بدون اینکه عصبانی شوید یا احساس کنید سطح اضطراب شما افزایش می‌یابد مهم است. ابتدا روابط عمیق‌تری (آنلاین یا حضوری) با چند نفر همفکرتان داشته باشید. سپس، به تدریج با افرادی با باور‌های مختلف به روشی غیر تهدیدکننده ارتباط برقرار کنید تا «با نظرات ناسازگار احساس راحتی کنید». سپس زمانی که احساس امنیت کردید شبکه اجتماعی شما به رشد خود ادامه خواهد داد.

۴-تلویزیون را هنگام پخش اخبار خاموش کنید
مطلع بودن مهم است، اما چرخه اخبار ۲۴ساعته و ۷ روز هفته می‌تواند بر سلامت روان شما تاثیر بگذارد. بنابراین، محدود کردن دریافت اخبار می‌تواند سطح استرس شما را کاهش دهد به خصوص اگر مستعد بروز نگرانی، نشخوار فکری یا فاجعه‌سازی هستید. اخبار غم‌انگیز تنها چرخه فکر و احساس منفی را در شما تشدید می‌کنند.

۵-تعیین حد و مرز
درخواست از یک دوست یا یکی از اقوام‌تان مبنی بر آن که درباره مسائل سیاسی صحبت نکند یک درخواست منطقی است. اگر آنان خودداری ورزیدند و مشکلی در رابطه ایجاد شد ایجاد فاصله فیزیکی و عدم درگیر شدن با آن شخص پیشنهاد می‌شود. این کار ممکن است در برخی موارد دشوار باشد، اما تعیین هرگونه مرزی کمک کننده است.

۶-توجه داشته باشید که کارشناسان سیاسی اغلب زندگی واقعی را نشان نمی‌دهند

تفسیر سیاسی را محدود کنید چرا که می‌تواند نوعی تجارت با لفاظی هراس افکنانه باشد. بدانید که افراد ناقص هستند و ترس و اضطراب می‌تواند همگان را در قطبی و غیر منطقی سازد.

۷-با جامعه خود تعامل داشته باشید
برای نامزد‌هایی که از نظرات شما حمایت می‌کنند داوطلب شده یا کارزار راه اندازی کنید چرا که راهی برای مقابله با انزوای‌تان خواهد بود. حتی در نظر داشته باشید که برای کسب منصب مشارکت کنید. بسیاری از رهبران سیاسی به دلیل ناراحتی از وضعیت کنونی جهان شروع به کار کردند.

۸-بدانید که احتمالا نظر کسی را تغییر نخواهید داد
هنگام صحبت با افرادی با دیدگاه‌های متفاوت گوش کنید و سوال بپرسید و فقط بر آن چه که قرار است در پاسخ بگویید تمرکز نکنید. به حقایق پایبند باشید، از اغراق بپرهیزید و سعی کنید به ایرادات صحبت‌های دیگران اشاره نکنید. در نهایت، انتظار تغییر افکار مردم را نداشته باشید. من فکر می‌کنم بسیاری از اوقات امید این است که برای انرژی بخشیدن به گفتمان از طرف مقابل بخواهید دیدگاه شما را به گونه‌ای ببیند که نظر او را تحت تاثیر قرار دهد. با این وجود، معمولا این امر رخ نمی‌دهد.

۹-مراقب خود باشید
سعی کنید زمانی که دیگران با شما مخالف هستند یا حتی به دیدگاه‌تان حمله می‌کنند آن را شخصی قلمداد نکنید. هنگامی که با استرس بیش از حد روبرو هستید مراقب خود باشید. به اندازه کافی بخوابید، غذای سالم بخورید، ورزش کنید، مشروبات الکلی مصرف نکنید و در فعالیت‌هایی که از آن لذت می‌برید مانند ورزش، مطالعه کردن یا تماشای تلویزیونی شرکت کنید.

۱۰- با یک متخصص بهداشت روان صحبت کنید
آیا آن قدر نگران بودن در کنار افرادی با عقاید مخالف هستید که از تعامل اجتماعی اجتناب می‌ورزید؟ اگر چنین است با یک متخصص سلامت روان صحبت کنید. اگر پارانویا، اضطراب مداوم یا فشار خون بالا را تجربه می‌کنید این نیز موارد نیز نشانه‌هایی هستند. زمانی که احساسی فراتر از حد قابل تحمل بودن بر شماست و بر زندگی روزمره‌تان تاثیر می‌گذارد به دنبال درمان سلامت روان باشید. نزد درمانگر فرد فضای امنی برای ابراز وجود بدون قضاوت دارد. هم چنین، درمانگر ممکن است از طریق علائم‌شناسی برای رسیدن به وضعیت بهتر تلاش کند. اگرچه مسیر جهان ممکن است تغییر نکند، اما احتمال آن وجود دارد که فرد به آرامش برسد.

نویسنده:
menshealth
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان