Monday، 26 February 2024 | دوشنبه، 07 اسفند 1402
1 2

گیلانیان | با ‌ورود سازمان بازرسی و اقدام فوری دولت، ۲۸ هزار تن کالای جو دامی موجود در سیلو‌های سازمان منطقه آزاد بندر انزلی ‌تعیین تکلیف شد.

به دنبال ورود سازمان بازرسی به موضوع برخی کالا‌های اساسیِ تعیین تکلیف نشده در منطقه آزاد بندرانزلی شامل هزاران تن «جو دامی»، «روغن خوراکی» و «ذرت دامی»، و در نتیجه همکاری و اقدامات عاجل دولت، فرآیند ترخیص این کالا‌های اساسی در دستور کار قرار گرفت.

این گزارش حاکی است در نتیجه بازرسی به عمل آمده از منطقه آزاد تجاری صنعتی بندرانزلی توسط سازمان بازرسی، مشخص شد که 52 هزار تن جو دامی در شهریور 1401 وارد منطقه آزاد شده که 28 هزار تن از آن هنوز در انبار‌ها باقی مانده و تعیین تکلیف نشده‌اند؛ همچنین یکی از شرکت‌ها نیز در تیرماه سال گذشته، 12 هزار تن روغن خوراکی وارد کرده که نیمی از آن هنوز تعیین تکلیف نشده‌اند؛ شرکتی دیگر نیز 2 هزار تن ذرت دامی وارد کرده که 191 تن آن در انبار‌ها باقی مانده‌اند.

پس از ورود سازمان بازرسی به موضوع فوق‌الذکر با اقدام فوری دولت، 28 هزار تن کالای جو دامی موجود در سیلو‌های سازمان منطقه آزاد بندر انزلی پس از پیگیری حوزه نظارت گمرکات استان گیلان و مکاتبات با گمرک ایران، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سایر دستگاه‌های مرتبط، تعیین تکلیف شد و فرآیند اظهار و ترخیص آن توسط شرکت پشتیبانی امور دام در حال انجام است.

همچنین از 12 هزار تن روغن شرکت بازرگانی دولتی، میزان 9200 تن اظهار و ترخیص شده و 2800 تن باقیمانده نیز با پیگیری‌های گمرک در حال ترخیص است.

علاوه بر اینها، در خصوص تعیین و تکلیف دو هزار تن ذرت دامی، 10 درصد از کالا خارج نشده که با تامین معوض کالا، 10 درصد باقیمانده به میزان 191 تن اظهار و تشریفات خروج آن تا روز آتی به اتمام خواهد رسید.

شایان ذکر است در دوره اخیر، همکاری مجدانه‌ای میان قوه قضاییه و دولت در امر ساماندهی ورود و خروج کالا‌ها به بنارد، گمرکات و انبار‌های اموال تملیکی در راستای صیانت از بیت‌المال و انسداد بستر‌های فسادزا، برقرار است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای چندی پیش در جلسه شورای عالی قوه قضاییه گفت: از دولت به سبب اهتمام و اعتناء به گزارشات دستگاه‌های نظارتی و بازرسی، قدردانی به عمل می‌آورم؛ بسیار مایه خرسندی است که دولت به گزارشات ناظر بر بازرسی‌های میدانی، ترتیب اثر می‌دهد؛ اینکه رئیس‌جمهور و معاون اول دولت، بلافاصله بعد از بازدیدها، سرکشی‌ها و بازرسی‌هایی که از ناحیه قوه قضاییه یا خود دولت صورت می‌پذیرد، واکنش مثبت نشان می‌دهند و وزرای مربوطه را مأمور به رسیدگی درخصوص نارسایی‌ها و معضلات دستگاه یا مرکز مورد بازدید قرار گرفته می‌کنند، امری است که بسیار جای مباهات دارد و قابل تقدیر است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان