Monday، 02 October 2023 | دوشنبه، 10 مهر 1402
1 2

گیلانیان |مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان در مراسم افتتاح بزرگترین سردهنه بتنی مسلح در اراضی سنتی آبخور گیلان گفت: با احداث این سردهنه بزرگ بر روی رودخانه شفارود، ۳ هزار و ۹۰۰ هکتار از اراضی شالیزارهای منطقه از آب پایدار کشاورزی برخوردار شد.

حید خرّمی امروز در مراسم افتتاح سردهنه‌های شهرستان رضوانشهر با تشکر و قدردانی از حمایت‌های استاندار گیلان و پیگیری‌های فرماندار رضوانشهر در به سرانجام رساندن این پروژه اظهار کرد: هرساله با توجه به سیلابی بودن رودخانه شفارود، سردهنه‌های اصلی منشعب از این رودخانه دچار تخریب می‌شد و مشکلاتی را برای تأمین آب کشاورزی این منطقه بوجود می‌آورد. 

وی با بیان اینکه با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، تصمیم بر آن شد تا چهار سردهنه امیر بند، روشن دغن، سیدسرا و اردجان به صورت بتنی مسلح بر روی رودخانه شفارود طراحی و اجرا شود، گفت: با احداث این سردهنه بزرگ بر روی رودخانه شفارود، ۳ هزار و ۹۰۰ هکتار از اراضی شالیزارهای منطقه از آب پایدار کشاورزی برخوردار شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان با اشاره به تثبیت این سردهنه‌ها در مقابله با سیلاب‌های فصلی بیان کرد: تمامی سردهنه‌ها با دریچه‌های کشویی مجهز به سیستم بالابر از جنس گیربکس هستند. 

خرمی در خصوص عمده عملیات این پروژه تصریح کرد: احداث بند‌های انحرافی بتن مسلح چهار سردهنه امیر بند، روشن دغن، سیدسرا و اردجان، ساخت ۹ دستگاه دریچه کشویی مجهز به سیستم بالابر از جنس گیربکس بر روی این سردهنه‌ها، احداث دیواره‌های بتنی، احداث کفبند گابیونی از جنس سنگ لاشه، احداث دیوار گابیونی و پوشش سنگچین از جنس سنگ لاشه در سواحل رودخانه و لایروبی انهار بند‌های انحرافی از عمده عملیات این پروژه محسوب می‌شوند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان