Wednesday، 28 February 2024 | چهارشنبه، 09 اسفند 1402
1 2

گیلانیان | منابع اروپایی اعلام کردند سه دلیل برای ادامه تحریم‌ها وجود دارد: استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی علیه اوکراین، احتمال انتقال موشک‌ های بالستیک ایران به روسیه و محروم کردن تهران از مزایای برجام به دلیل نقض آن؛ گرچه این موضوع بعد ازخروج امریکا از برجام رخ داد.

فرانسه، آلمان و بریتانیا تحریم موشکی علیه ایران را نگه می دارند و لغو نمی کنند.

سه کشور اروپایی عضو برجام یعنی بریتانیا، فرانسه و آلمان روز پنجشنبه گفتند تحریم‌های مربوط به موشک‌های بالستیک و اشاعه هسته‌ای علیه ایران را قرار بود طبق برجام لغو شوند را حفظ خواهند کرد.

این تحریم ها براساس توافق برجام قرار بود در اکتبر / مهر اینده لغو شوند اما سه کشور اروپایی قصد دارند آنها را لغو نکنند بلکه نگه دارند.

این اتفاق ضربه جدیدی به برجام است. ایران و اروپا یکدیگر را به نقض برجام و ناتوانی در اجرای کامل محتوای آن متهم می کنند.


در ماه ژوئن گذشته، رویترز برای اولین بار گزارش داد دیپلمات های اروپایی به ایران اطلاع دادند قصد دارند این تحریم ها را حفظ کنند.

 این سه کشور اروپایی در بیانیه‌ای اعلام کردند: "در واکنش مستقیم به عدم پایبندی شدید ایران به تعهدات خود در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (توافق هسته ای برجام) از سال 2019 تاکنون، فرانسه، آلمان و بریتانیا قصد دارند اقدامات مربوط به اشاعه هسته‌ای، تحریم تسلیحاتی و موشکی علیه ایران را حفظ کنند.

رویترز نوشت: منابع اروپایی اعلام کردند سه دلیل برای ادامه تحریم‌ها وجود دارد: استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی علیه اوکراین، احتمال انتقال موشک‌های بالستیک ایران به روسیه و محروم کردن تهران از مزایای برجام به دلیل نقض آن؛ گرچه این موضوع بعد ازخروج امریکا از برجام رخ داد.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت نامه‌ای از سه کشور اروپایی دریافت کرده است که در آن از این تصمیم مطلع شده و آن را به ایران، چین و روسیه، دیگر اعضای برجام انتقال داده است.

آزمایش موشکی ایران

بورل افزود: در مقام هماهنگ کننده، با همه شرکت کنندگان برجام در مسیر آینده مشورت خواهم کرد.

وزارت خارجه بریتانیا هم در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور به همراه فرانسه و آلمان تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را که قرار بود ماه آینده لغو شوند، به قانون محلی / داخلی تبدیل خواهند کرد که بر اساس آن بریتانیا و اتحادیه اروپا تحریم‌های فعلی را حفظ خواهند کرد.

سه کشور اروپایی (تروئیکای اروپایی) همچنین اعلام کردند: "تعهد ما برای یافتن راه حل دیپلماتیک همچنان معتبر است. این تصمیم به معنای اعمال تحریم های اضافی یا فعال کردن مکانیسم برای اعمال مجدد تحریم ها علیه ایران نیست. اگر ایران به طور کامل به تعهدات خود در  زمینه توافق هسته ای برجام عمل کند، ما آماده ایم تصمیم خود را لغو کنیم".

توافق هسته ای برجام میان ایران و قدرت های جهانی در سال 1394 / 2015 میان ایران و گروه 1+5 (آمریکا، فرانسه، بریتانیا، چین ، روسیه + آلمان) به دست آمد.  در سال 1397 / 2018 با تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور وقت امریکا این کشور از عضویت در برجام خارج شد.

بعد از خروج امریکا از برجام، ایران هم در واکنش، در چند مرحله، از تعهدات هسته ای برجامی خود فاصله گرفت. مهمترین این موارد افزایش تعداد و سطح سانتریفیوژها، غنی سازی اورانیوم بالای 5 درصد و رسیدن به 60 درصد و افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده است.

واکنش ایران

ایران از این تصمیم سه کشور اروپایی به شدت انتقاد کرد. وزارت خارجه ایران در بیانیه ای اعلام کرد: تهران، تصمیم اتحادیه اروپا و ۳ کشور اروپایی برای عدم انجام تعهدات خود در موعد سال هشتم برجامی را اقدامی غیرقانونی و مغایر با تعهدات آنها ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ و عملی تنش‌زا و توام با سوءنیت می‌داند.

متن اطلاعیه وزارت خارجه ایران این گونه است:

"جمهوری اسلامی ایران در واکنش به خروج غیرقانونی آمریکا و باز وضع تحریم های ظالمانه، مطابق حقوق خود ذیل مواد ۲۶ و ۳۶ برجام، گام های جبرانی را اتخاذ کرد و این گام ها کاملا مطابق رویه های مندرج در برجام است.

تصمیم به عدم انجام تعهدات از سوی اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی در واکنش به اقدامات هسته ای ایران، کاملاً خالی از منطق حقوقی است، زیرا ایران یک سال تمام به طرف های اروپایی برای جبران اقدام غیر قانونی آمریکا در خروج از برجام فرصت داد و پس از آن نیز گام های جبرانی خود را به منظور ارائه فرصت جبران به طرف های اروپایی و حفظ پنجره دیپلماسی، به صورت تدریجی آغاز کرد. قابل پذیرش نیست که اتحادیه و سه کشور اروپایی این اقدام غیرقانونی خود را به عنوان واکنش به اقداماتی از ایران مستند کنند که کاملا قانونی و در واکنش به خروج آمریکا و بی عملی اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی بوده است. اقدامات ایران از منظر حقوقی کاملاً قانونی بوده و خود اروپایی ها نیز به اذعان داشته و دارند.

نیروگاه اتمی بوشهر

اقدام طرف های اروپایی قطعا بر تلاش ها برای مدیریت تنش و ایجاد فضای مناسب برای همکاری های بیشتر بین طرف های برجام، آثار منفی خواهد داشت. معیارهای جمهوری اسلامی ایران، همواره عمل و نه سخن کشورها بوده است. این اقدام طرف های اروپایی با ادعای آنان مبنی بر تلاش برای ایجاد فضای لازم به منظور احیای برجام ناسازگار است.

تردیدی وجود ندارد که جمهوری اسلامی ایران به این اقدام غیرقانونی، تحریک آمیز و نقض آشکار تکالیف اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان و انگلیس وفق برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل" به صورت مقتضی و در چارچوب حقوق خود ریل برجام پاسخ خواهد داد.

ما به طرف های اروپایی نسبت به انجام و اتخاذ اقدامات تنش زا که قطعا مدیریت روابط فی مابین را پیچیده و بر روند همکاری ها از جمله در مذاکرات رفع تحریم ها اثر منفی خواهد گذاشت، هشدار می دهیم."/ منبع: عصر ایران

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان