Sunday، 21 July 2024 | یکشنبه، 31 تیر 1403
1 2
نیویورک تایمز :

غرب برای گفتگو با ایران به بازرسان هسته ای جهان متوسل می شود

۱۴۰۳/۰۲/۲۷ ۲۳:۳۱ | چاپ کد خبر: 85402 |

گیلانیان | نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که غرب برای گفت‌وگو با پوتین یا ایران از بازرسان دیدبان هسته‌ای سازمان ملل کمک می‌گیرد.

نیویورک تایمز روز پنج‌شنبه در گزارشی نوشت: «رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چند هفته پیش به مسکو سفر کرد تا به طور مخفیانه با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه دیدار کند.  هدف گروسی از گفت‌وگو با پوتین ارائه هشدار درخصوص خطرات راه‌اندازی مجدد نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا - که از مدت کوتاهی پس از تهاجم روسیه به اوکراین در سال ۲۰۲۲ توسط نیروهای روسی اشغال شده - بود.»

این روزنامه در ادامه نوشت: «اما در حین گفت‌وگو این مسئله مطرح شد که پوتین آماده یک توافق برای جنگ در اوکراین است اما تنها در صورتی که ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین آماده تسلیم کردن حدود 20 درصد از کشورش باشد.»

نیویورک تایمز ادامه داد: «گروسی چند هفته بعد به ایران رفت و این بار با وزیر امور خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی این کشور گفت‌وگو کرد. ایرانیان نیز به گروسی گفتند که آن‌ها نیز آماده مذاکره هستند. آن‌ها نیز همانند پوتین احتمال می‌دهند که گروسی به زودی جزئیات مذاکراتش در تهران را به کاخ سفید گزارش دهد.»

این روزنامه نوشت: « گروسی در دورانی از ترس‌های جدید هسته‌ای ناگهان خود را در مرکز دو تنش ژئوپلیتیکی مهم جهان یافته است. در اوکراین، یکی از شش رآکتور هسته‌ای می‌تواند توسط توپخانه مورد اصابت قرار گیرد و ایران نیز احتمال دارد بتواند به یک کشور دارای تسلیحات هسته‌ای تبدیل شود.»

گروسی در مصاحبه‌ای با نیویورک‌تایمز در این رابطه گفت: «من بازرس هستم نه میانجی، اما شاید بتوانم در برخی مسائل هم موثر باشم.»/ منبع : ایسنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان