Sunday، 21 July 2024 | یکشنبه، 31 تیر 1403
1 2

گیلانیان | جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به تازگی اعتراف کرده که اگر واشینگتن در بحبوحه اجرای عملیات وعده صادق ایران به کمک اسرائیل نیامده بود، این عملیات می توانست تبعات ویرانگری را برای صهیونیست ها به همراه داشته باشد. موضع‌گیری که حامل پیام های معناداری هم در مورد ایران و هم محور غربی-عبری است.

"جو بایدن" رئیس جمهور آمریکا به تازگی موضع گیری معناداری را در رابطه با کشورمان انجام داده است. وی با اشاره به عملیات وعده صادقِ ایران و حمله گسترده موشکی-پهپادی تهران(که در انتقام جویی از حمله تروریستی رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران در دمشق رخ داد) گفته است که "اگر کمک های آمریکا نبود، حمله ایران به اسرائیل تبعات به شدت ویرانگری داشت".

بایدن تاکید کرده که سامانه های پدافندی آمریکا در اراضی اشغالی و البته منطقه به کمک صهیونیست ها آمده‌اند. در این راستا، تنها اندکی پس از این موضع گیری رئیس جمهور آمریکا، برخی رسانه ها و تحلیلگران به نحو گسترده ای به آن پرداخته و سعی در واکاوی پیام های مختلف آن داشته اند. از این رو، به نظر می رسد این موضع‎گیری رئیس جمهور آمریکا حداقل حامل 4 نکته و پیام محوری است.

یک: اعتراف صریح به قدرت ایران
ابتدایی ترین و صریح ترین پیام موضع گیری اخیر بایدن در مورد کشورمان، اعتراف و اذعان به قدرت قابل ملاحظه ایران است. صهیونیست ها سال هاست این روایت منسوخ و نخ نما را به جهانیان می فروشند که آن ها از قوی‌ترین نهادها و دستگاه های نظامی و اطلاعاتی سود می برند. با این حال، اعتراف اخیر بایدن در رابطه با عملیات وعده صادق نشان می دهد که تا چه اندازه این قبیل ادعاها بی پشتوانه هستند.

فراموش نکنیم که ایران در طراحی و اجرای عملیات وعده صادق به صورت مستقل عمل کرد اما رژیم اشغالگر قدس برای دفاع از خود جدای از آمریکا به 9 کشور دیگر نیز متوسل شد.با این حال، علی رغم این مساله، باز هم شاهد اصابت مستقیم موشک های ایرانی به مراکز راهبردی رژیم صهیونیستی نظیر پایگاه های نظامی نواتیم و رامون بودیم. مساله ای که نشان می دهد ایران به معنای واقعی کلمه یک قدرت مهم و موثر است.

دوم: اعتراف به ناکارآمدی سامانه های پدافندی آمریکایی و صهیونیستی
در جریان عملیات وعده صادق، موشک های ایرانی تا حد زیادی توانستند سامانه های پدافندی صهیونیست ها را دور بزنند و به اهدف خود اصابت کنند. موضوعی که در زمان خود نیز مورد اشاره برخی تحلیلگران نظامی اسرائیلی بود و رئیس جمهور آمریکا هم در موضع گیری اخیر به این مساله به صورت ضمنی اشاره داشته است.

با این حال، باید توجه داشته اشیم که روایت بایدن در مورد کارآمدی سامانه های پدافندی آمریکایی در مواجهه با موشک و پهپادهای ایرانی نیز درست نیست زیرا اندکی پس از اجرای عملیات وعده صادق، منابع صهیونیست گزارش دادند که رژیم اشغالگر قدس سامانه های دفاع هوایی پاتریوت را از بخش هایی در این اراضی جمع آوری کرده است. دلیل آن هم این مساله عنوان شده که کارآمدی این سامانه ها در مواجهه با موشک های ایرانی بسیار محدود و ضعیف بوده است. موضوعی که پالس های معناداری را از ضعف محورِ صهیونیست ها و آمریکا و البته قدرت قابل ملاحظه ایران مخابره می کند.

سه: روایت سازی های غلط و انحرافی رسانه های غربی-عبری
در بحبوحه اجرای عملیات وعده صادق ایران، جریان های رسانه ای غربی و عبری مدام دست به تبلیغات می زدند و می گفتند که عملیات ایران چندان موثر و کارآمد نبوده و حتی این عملیات به نمونه ای از کارآمدی صنایع نظامی غربی و اسرائیلی تبدیل شده است! با این حال، اعتراف صریح اخیر بایدن نشان می دهد که تا چه اندازه رسانه ها به ویژه در جهان غرب برده دولت های غربی و لابی های صهیونیست هستند و توان ارائه واقعیت ها و حقایق را به صورت مستقل ندارند.

اینکه رئیس جمهور آمریکا با گذشت چندین هفته از اجرای عملیات وعده صادق اعترافات قابل توجهی را در مورد این عملیات و ابعاد آن مطرح می کند، بدان معناست که واقعیت های این عملیات در قیاس با آنچه رسانه های غربی و عبری از آن بازتاب می دادند، زمین تا آسمان متفاوت است. معادله ای که در نوع خود سعی داشته برای صهیونیست ها و غربی ها آبرو بخرد و مانع از رسوایی های بزرگ اطلاعاتی و نظامی برایشان شود.

البته که این عملکرد رسانه های غربی و عبری در مورد عملیات وعده صادق، تنها یک نمونه از رویکردهای مغرضانه و غیرصادقانه آن ها در مورد رویدادهای مختلف بین المللی است که البته بایستی برای افکار عمومی جهان روشنگر باشد.

چهار: اعتراف به یک حقیقت پنهان در مورد ایران
در نهایت باید گفت که موضع گیری اخیر رئیس جمهور آمریکا در مورد عملیات وعده صادق ایران و ناتوانی اسرائیل در مواجهه با آن، حامل این نکته مهم و راهبردی نیز است که هم غربی ها و هم اشغالگران اسرائیلی، با سیلی از نادانسته ها در رابطه با ایران رو به رو هستند. نادانسته هایی که در برهه های زمانی حساس می توانند شوک های جدی را به رژیم اشغالگر قدس و قدرت های غربی حامی آن تحمیل کنند و تصویرسازی های دروغین و پوشالی آن ها در مورد قدرتشان را بر باد دهد.

در واقع، موضع گیری اخیر بایدن و اذعان به سطح و گستره قالب توجهِ عملیات وعده صادق حاکی از این است که ایران برخلاف غربی ها و صهیونیست ها کمتر حرف می زند و به وقتش، بیشتر اهل عمل است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان