Wednesday، 28 February 2024 | چهارشنبه، 09 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : روحی کشاورزی را محور توسعه استان خواند و بیان کرد: همه باید به این بخش توجه ویژه داشته باشند زیرا صنعت، گردشگری و... وابسته به کشاورزی است و نباید کشاورزی گیلان سیاسی شود وی یادآور شد: باید کار را به طرفی ببریم که کشاورزی به دور از مسایل سیاسی ادامه یابد و با تمام قوا در راستای توسعه این بخش حرکت شود.

این مسئول، با بیان اینکه دولت عزم خود را برای توجه ویژه به بخش کشاورزی جزم کرده است، افزود: دولت در بخش کشاورزی سرمایه گذاری می کند و با توجه به اینکه کم خطر ترین راه اشتغال کشاورزی است، کسانی که شعار توجه به گیلان را سر می دهند کاری نکنند که نسبت به بخش کشاورزی بی توجهی صورت گیرد وی اذعان کرد: کسانی که آمار ارائه می دهند به دنبال سیاسی کردن موضوعات کشاورزی نباشند و آمار را درست اعلام کنند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی تاکید کرد: تمام تلاش ها بر این بوده که بخش کشاورزی به دور از سیاسی بازی به کار خود ادامه دهد و  با توجه به اینکه کشاورزان در این میان مظلوم ترین افراد هستند باید سعی شود تا توزیع کود مورد نیاز آنها با آرامش انجام شود.وی با اشاره به آخرین وضعیت توزیع کود شیمیایی کشاورزی گیلان اظهار کرد: گیلان دارای 238 هزار هکتار اراضی شالیزاری بوده و استان دوم در تولید برنج است. وی با بیان اینکه گیلان از نظر تولید برنج جایگاه ممتازی دارد، افزود: حدود 317 هزار نفر بهره بردار برنج کار در گیلان هستند و با توجه به این تعداد بهره بردار نیاز به کار حساب شده و برنامه ریزی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان ادامه داد: دو سال است که درباره توزیع نهاده های کشاورزی که عمده آن کود مورد نیاز استان است، آزمایش خاک سرلوحه کار قرار گرفته و اگر در این زمینه کار نشود تولید محصول اثر منفی دارد و کشاورزان باید بر اساس آزمایش خاک کود را تعریف و آن را دنبال کنند.وی، با اشاره به اینکه سال گذشته شناسنامه بهره برداران به استان ها ابلاغ شد، تصریح کرد: از طرف وزارت جهاد کشاورزی توزیع کود با ثبت نام افراد انجام می شود.

روحی اضافه کرد: از دی ماه سال گذشته به صورت مکرر و بارها از طریق رسانه ها تذکر لازم داده شد که کشاورزان با مراجعه به سامانه وزارت جهاد برای دریافت کود مورد نیاز ثبت نام کنند اما تنها 75 درصد اقدام به ثبت نام کردند و 25 درصد افراد هنوز ثبت نام را انجام نداده اند.وی با تصریح بر اینکه در سال زراعی 90 مقدار 45 هزار تن کود توزیع شده است، اذعان کرد: امروز تاکنون 38 هزار تن کود بین شالیکاران استان توزیع شده که 85 درصد را شامل می شود و این روند همچنان ادامه دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به رهاسازی آب سد سفیدرود در 20 اردیبهشت سال گذشته، اظهار داشت: امسال آب سد سفیدرود در 15 فروردین رهاسازی شد که به دنبال آن کشت محصول برنج 35 روز زودتر انجام می شود.وی، با بیان اینکه به زودی 95 درصد کود مورد نیاز کشاورزان تامین می شود، تصریح کرد: این مقدار کود با برنامه ریزی در حال توزیع است./فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان