Sunday، 14 April 2024 | یکشنبه، 26 فروردین 1403
1 2

عضو تالار مشاهیر گیلانیان : کیومرث صابری فومنی در سال 1321 در یکی از روستاهای در آن موقع تابعه صومعه سرا در خانواده ای مذهبی چشم به جهان گشود. پدرش کارمند جزء اداره دارایی و مادرش از سادات ترک نسب و از معدود زنان باسواد روستا بود که بعد از فوت پدر به مکتب داری پرداخت. کیومرث در کنار شاگردی دکان خیاطی، تحصیل را ادامه داد و در 18 سالگی در روستای کسما معلم شد. وی در سال 1340 در کنکور رشته سیاسی دانشکده حقوق تهران قبول شد و در سال 1345 شعرهایش در مجله توفیق با امضای “گردن شکسته ی فومنی” چاپ می شد. البته اولین نوشته هایش در سال های 1336 تا 1339 در مجله امید ایران به چاپ رسیده بود. گشایش ستون “دوکلمه حرف حساب” در روزنامه اطلاعات و طنز جسورانه او نام « گل آقا » را بر سر زبان ها انداخت. سفر او به حج در سال 1363 و نوشتن ستونی طنز با عنوان داستان های جعفرآقا در خبرنامه این سفر، او را پس از بازگشت از حج، به کار کردن روی طرح این ستون واداشت که درنهایت 23 دی ماه سال 63 عنوان “دو کلمه حرف حساب” و نام مستعار “گل آقا” را برای خود برگزید و طنزهایش را در روزنامه اطلاعات به چاپ رساند. طنز سیاسی که تقریبا از سال 59 به این سو تعطیل شده بود، با شکل گیری این ستون طنز دوباره احیا شد.

ابوالفضل زرویی نصرآباد - طنز نویس - درباره طنز گل آقا معتقد است: در سال های بعد از پیروزی انقلاب به خاطر شروع جنگ و مسائلی از این دست طنزپردازان بیشتر سعی می کردند به مسائل غیر سیاسی بپردازند و مردم به دلیل دغدغه های معیشتی حوصله طنز خواندن نداشتند و کسی هم جرأت نزدیک شدن به طنز سیاسی را نداشت. در این دوره بروز و ظهور قلمی به اسم گل آقا بین مردم شادمانی زیادی را ایجاد کرد؛ زیرا آنها شاهد نوعی نگارش طنز بودند که تا حالا تجربه نکرده بودند؛ آن هم طنزهای بسیار محکم سیاسی با رویکردی عامه فهم و پر گوشه و کنایه که با روحیه هر ایرانی موافق بود. خود وی در جایی عنوان کرده بود که ما با کسی جنگ و دعوا نداریم؛ هر کسی، مقامی، رییسی، مدیر کلی، معاونی، وزیری که مایل نیست درباره اش مطالبی بنویسیم، البته کتبا به ما بنویسد و ما نوشته شان را روی چشم می گذاریم؛ منتهای مراتب کار خودمان را می کنیم و شرط کار هم همین است که هر کس کار خودش را بکند و حالا حالاها میل به کشک ساییدن هم نداریم؛ زیرا که آمده ایم بمانیم. طنز فومنی اغلب به انتقاد از مسؤولان، مشکلات معیشتی مردم و واگویی مشکلات اقتصادی بود.

گیتی صفرزاده - سردبیر ماهنامه گل آقا - طنز فومنی را عاری از کینه، نفرت و تهمت و همراه با مهربانی دانست که قصد ترمیم داشت.

کیومرث صابری فومنی در سال 58 به اولین مسؤولیت دولتی خود یعنی مدیر کلی دفتر آموزش بازرگانی و حرفه یی وزارت آموزش و پرورش رسید که با سرآمدن دوره دولت موقت، دوره مدیر کلی او هم به سر رسید؛ اما هنگامی که دوست صمیمی او یعنی شهید رجایی به نخست وزیری و ریاست جمهوری رسید، صابری به مشاورت فرهنگی نخست وزیر و رییس جمهور منصوب شد؛ ولی شوق نوشتن و قلم، بر قدرت سیاسی پیروز شد و در سال 62 از مشاغل سیاسی کناره گرفت. او می گفت: به هیچ جناحی وابسته نیستم و سعی می کنم با مردم و انقلاب به صداقت رفتار کنم؛ اینها و بسیاری از مسائل دیگر موجب می شود تا با همان لحن محکمی انتقاد کنم که یک موافق حمایت و جانبداری می کند. با این همه من هم از تیر اتهام جان سالم به در نبرده ام؛ بارها به مقابله با من برخاسته اند، اما من کار خود را کرده ام. زرویی نصرآباد نیز به این جنبه شخصیت صابری فومنی تأکید دارد و پایبندی وی به اخلاقیات را در کلام و نوشتار از خصوصیات بارز گل آقا می داند. مؤسسه فرهنگی گل آقا علاوه بر انتشار هفته نامه گل آقا، نشریات بچه ها گل آقا و ماهنامه گل آقا را نیز منتشر می کرد که صابری فومنی شعرهای طنز و کاریکاتورهای مجموعه های منشتر شده را به صورت کتابهایی منتشر کرده بود. وی همچنین چهار جلد از دو کلمه حرف حساب را به صورت کتابی درآورده بود. اولین شماره هفته نامه گل آقا در 23 دی 69 منتشر شد اما در ۲ آبان سال ۱۳۸۱، و در سیزدهمین سالگرد انتشار هفته نامهٔ گل آقا، همزمان با چاپ ۵۴۸ مین شماره، گل آقا تصمیم به تعطیلی هفته نامه به دلایلی نامعلوم گرفت و با چاپ سرمقالهٔ شماره ۵۴۸، که این بار در آن نه شاغلام و غضنفری بود و نه گل آقایی، با نام صابری از تصمیم خود برای پایان کار هفته نامه خبر داد.پس از آن دیگر منتشر نشد .

شعرهای طنز صابری برای بچه ها که با شعرهای او بزرگ شدند و بزرگسالان که با شعرهایش زیستند، همیشه باقی بوده و خواهد ماند.

گل آقای ایران ما " گیلانیان " همچنان دوستت داریم ...

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : مشاهیر گیلان

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان