Saturday، 25 May 2024 | شنبه، 05 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : مهندس رحیم میدانی، معاون امور آب وزارت نیرو امروز(10 اردیبهشت) در مراسم افتتاح سد تنظیمی تاریک در حد فاصل رستم آباد و امامزاده هاشم با اشاره به اینکه سرزمین ایران در منطقه خشک و نیمه خشک است، گفت: جمهوری اسلامی ایران هفت اقلیم از خشک بیابانی تا مرطوب را شامل می شود.

وی با بیان اینکه فقط 15 درصد از روان آب های کشور جاری است، تاکید کرد: متأسفانه دنیا تحت تأثیر تغییر اقلیم است.

معاون امور آب و آبفای وزارت نیرو تغییر اقلیم را یک پدیده متأثر از بیلان انرژی خورشید از سطح زمین دانست و افزود: عامل انتشار امواج گرمایی از سطح کره زمین در تغییر اقلیم موثر است و با تصریح اینکه صنعتی شدن موجب تغییر بیلان انرژی خورشیدی شده است، گفت: افزایش 25 درصدی دی اکسید کربن از قرن 21 به تغییر اقلیم کمک کرده است.

معاون امور آب و آبفای وزارت نیرو با بیان اینکه تغییرات دمایی با الگوی دمایی-زمانی از عوامل تغییر اقلیم است، تصریح کرد: رفتار خود را در زندگی نسبت به این تغییرات هماهنگ کنیم.

مهندس میدانی با اشاره به اینکه ظرفیت برق آبی کشور هم اکنون 10 هزار و 700 مگاوات است اذعان کرد: این میزان قابلیت افزایش به 30 هزار مگاوات را دارد.

وی با اشاره به اینکه نیروی برق آبی به عنوان یک انرژی پاک توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی انجام می شود، ادامه داد: جایگاه نیروگاه های برق آبی در تامین انرژی کشور نقش بسزایی دارد.

معاون امور آب وزارت نیرو در ادامه با تاکید بر اینکه همه مسئولان باید به داد کشور برسند، گفت: اگر همه خود را داخل ماتریس مدیریت آب احساس نکنند مدیریت آب کشور به جایی نمی رسد.

مهندس میدانی با بیان اینکه 50 درصد از نیاز آب کشور از آب های زیرزمینی تأمین می شود، اظهار کرد: متأسفانه همه دشت های خوب کشور با سیر نزولی مواجه شده که حتی در برخی اماکن زمین ها نشست پیدا کرده است.

معاون امور آب و آبفای وزارت نیرو با ابراز تأسف از اینکه طی 2 سال اخیر در میزان بارش ها با کاهش چشمگیری مواجه هستیم، اضافه کرد: میزان ذخیره آب سد سفیدرود که کسی انتظار آن را نداشت با کاهش بسیاری همراه است.

وی با اشاره به اینکه مدیریت آب حالت دینامیکی دارد افزود: مدیریت در عرصه آب باید دینامیکی و متحرک باشد. معاون وزیر نیرو در پایان این مراسم با بیان اینکه ارتقاء و بهره وری آب باید اولویت دستور کار باشد، افزود: فقط نباید به سرمایه گذاران کلان فکر کنیم بلکه سرمایه گذاری های مانند نیروگاه سد تاریک مزایای بسیاری نسبت به سرمایه گذاری کلان دارد.

گفتنی است، نیروگاه سد تنظیمی تاریک نخستین نیروگاه کاپلان کشور با ظرفیت تولید 16.5 میلیون کیلو وات ساعت برق است که با توجه به کاربرد این نیروگاه در مناطق کم ارتفاع و پرآب، می تواند راهی برای استحصال بهتر انرژی از آب های سطحی و رودخانه های جاری در استان های شمالی کشور باشد. بابهره برداری از این نیروگاه برق حدود یک هزار خانوار منطقه از این انرژی پاک استحصال می شود./منبع : روابط عمومی آب منطقه ای گیلان

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان